co je solidární přirážka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co je solidární přirážka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Konsolidace veřejných financí bude drahá a nebude pro voliče přitažlivá, varuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Pokud jsme se k ní neodhodlali doteď, po volbách se jí určitě nevyhneme. „Kdyby se pro příští rok udělal rozpočet s deficitem 150 miliard korun, tak jsme možná otočili ještě včas. Ale jestliže ministryně financí pracuje s částkou 300 miliard, jedeme přímo na dluhovou brzdu,“ tvrdí ekonomka.
Zrušení superhrubé mzdy, kterou do debaty znovu vrací premiér Andrej Babiš (ANO), je blíže svému schválení. Sice je to součástí koaliční smlouvy od počátku kabinetu ANO a ČSSD, změnu lze s vyšší mírou pravděpodobnosti ale očekávat až nyní, kdy se koaliční strany dohodly na podobě zrušení. Nahrávají tomu i blížící se volby do Poslanecké sněmovny a snaha vlády voličům ukázat, že plní, co slíbila.
Státní rozpočet na příští rok, zvýšení důchodů nad předepsanou valorizaci a zrušení superhrubé mzdy – a tedy možná nižší daně pro čtyři a půl milionu zaměstnanců alespoň o pár stokorun. Kolem těchto tří zákonů se budou točit všechna důležitá jednání parlamentu po zbytek roku. Na parametrech rozpočtového schodku, růstu penzí ani poklesu daně z příjmů se však zatím vláda ANO a ČSSD tolerovaná komunisty neshoduje.
Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše postupně zbrojí na evropské volby. Po zkušenosti s rozchodem europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka s hnutím chce vzít Babiš tentokrát kampaň pevněji do rukou. „Proběhne to úplně jinak než ty první volby, které jsme sice těsně vyhráli, ale já osobně jsem se kampaně víceméně moc neúčastnil,“ říká Babiš.
Předvolební doba má svůj půvab. Alespoň chvíli si můžeme myslet, že ráj je hnedle za rohem. Oč déle tomu věříme, o to tvrdší je náraz při střetu s realitou. Při čtení volebních programů a při řečech politických lídrů proto není radno upadat do stavu blaženosti. Cíle, které o víkendu představilo hnutí ANO, předpokládaný vítěz říjnových parlamentních voleb, jsou čerstvým příkladem.
Senát vrátil Sněmovně vládní daňový balíček. Senátoři do něj chtějí vložit osvobození převodu pozemků okolo staveb od daně z přidané hodnoty, dani by podléhal jen převod pozemků pod stavbami. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím nesouhlasil. Žádný jiný pozměňovací návrh senátoři nepřijali. Daňový balíček především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě.
Od delegátů sněmu ANO dostal staronový předseda necelých 95 procent hlasů. „Jde to se mnou dole vodou,“ komentoval to šéf hnutí Andrej Babiš.
Konec superhrubé mzdy či solidární daňové přirážky pro lidi s nejvyššími příjmy. Tyto a další změny by opoziční ODS prosazovala, pokud by znovu získala moc. Opatření přitom zavedly vlády řízené občanskodemokratickými premiéry.
Rušit superhrubou mzdu? ČSSD na splnění jednoho z bodů koaliční smlouvy trvá, ANO je proti, lidovcům je to jedno. Postoje vládních stran výstižně dokládají, o co doopravdy jde. Superhrubá mzda, její trvání či smrt, je problémem povýtce politickým. Komise, která kvůli novému sporu v kabinetu vzniká, na tom nic nezmění. Pro ČSSD jde o povalení symbolu z éry Topolánkova vládnutí, tedy o principiální záležitost a jeden z pilířů volebního programu.
Zrušením superhrubé mzdy se bude zabývat komise na ministerstvu financí. Dohodli se na tom dnes zástupci koaličních stran. Řekli to po dnešním jednání novinářům. Zrušení superhrubé mzdy je obsaženo v koaliční smlouvě, ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) se ale nápad nezamlouvá. Změna by podle něj přinesla pouze náklady navíc. ČSSD naopak na zrušení trvá.