co je to solidární daň - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co je to solidární daň, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jestliže jste v roce 2022 nabyli, darovali, prodali nebo jinak pozbyli nemovitou věc, čeká vás „papírování“. Nepřehledné formuláře psané úřednickou řečí ale zvládnete hravě díky našemu návodu. Pozor, do 31. května musíte daň zaplatit.
Důchodci si celý život platí na důchod a nyní jim vláda chce krátit valorizaci, na kterou mají nárok. A ještě navíc by se měl prodlužovat odchod do penze na astronomických 68 let. A přitom se snižují daně boháčům. Tahle mantra hýbe národem a ani tvrdá fakta její původce nijak zvlášť nezviklají. Přesto má cenu si na ta data posvítit. Začněme s předplácením penze. Náš důchodový systém je průběžný. To znamená, že to, co se vybere na důchodovém pojištění, se vzápětí rozdělí důchodcům a platícím vzniká právo, ...
Vláda se prostřednictvím ministerstva spravedlnosti znovu uchýlila k zákeřným krokům vůči menšinovým spoluvlastníkům ČEZ. Pokoutně a tak, aby to neprošlo přes řádné připomínkové řízení, vložila do novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, která měla být pouhou transpozicí evropského práva do české legislativy, přílepek – takzvaný lex ČEZ. Jedná se o paragrafy, které míří výhradně na ČEZ a zásadně oslabují možnosti menších vlastníků ČEZ získat oprávněné a férové vypořádání v případě, že ...
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Ministr financí Zbyněk Stanjura slíbil, že každoročně ušetří v rozpočtu 70 miliard korun. V příštích letech by se tak podle něj důchody nemusely zvyšovat takovým tempem jako letos, ve hře je i větší zacílení takzvaného výchovného, které stát důchodcům přidá od ledna. Důchody už také podle šéfa státní kasy nemohou být solidárnější. Šetřit se bude muset i ve školství, kam každý rok nastupují tisíce nových zaměstnanců. „Ten trend je neudržitelný. Cíl je kvalitní vzdělávání. Ale není přímá úměra mezi počtem ...
Mimořádná daň z neočekávaných zisků neboli windfall tax v nějaké podobě zřejmě schválená bude. Z principu ji považuji za vhodný nástroj pro současnou výjimečnou situaci: náklady na pomoc občanům a firmám s následky inflace by solidárně měli nést zejména ti, kteří na mimořádné situaci nejvíce vydělávají. Ovšem návrh, jejž předložilo ministerstvo financí, obsahuje několik podstatných problémů.
Jízdní řád pro poskytování developerských příspěvků Praze a jejím městským částem dělá těžkou hlavu „daňařům“. Metodika, kterou začátkem roku schválilo zastupitelstvo, má být vodítkem pro investory, úředníky i samosprávu, jak společně financovat výstavbu infrastruktury, občanské vybavenosti či městských bytů. Komplikace však dělá v daňové oblasti, kde nezbývá než dál improvizovat.
Jednou z oblíbených investic je pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Příjem z nájmu však nepatří mezi daňově osvobozené příjmy a pojí s ním tedy i povinnost ho zdanit. Jak je to s daňově uznatelnými výdaji, jak postupovat při společném jmění manželů, a co změnily daňové novinky?
Německo opět po roce ekonomicky sílí. Anebo ne? Německá společnost se nemůže dohodnout, jak důležitý a efektivní je ekonomický růst ukazující se na pohybu hrubého domácího produktu, který zachycuje objem vytvořeného zboží a služeb. Všechno přitom vypadá tak jednoduše: ekonomika podle tamního statistického úřadu loni meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Slušný výkon ale snižuje nízká srovnávací základna. Rok 2020 byl rokem covidového výpadku, dlouhých lockdownů, takže růst HDP v roce 2021 nikoho moc ...
Konsolidace veřejných financí bude drahá a nebude pro voliče přitažlivá, varuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Pokud jsme se k ní neodhodlali doteď, po volbách se jí určitě nevyhneme. „Kdyby se pro příští rok udělal rozpočet s deficitem 150 miliard korun, tak jsme možná otočili ještě včas. Ale jestliže ministryně financí pracuje s částkou 300 miliard, jedeme přímo na dluhovou brzdu,“ tvrdí ekonomka.