co je zelené bankovnictví - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co je zelené bankovnictví, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ačkoli písmenka ESG patří k nejpoužívanějším zkratkám dneška, povinnost dokazovat udržitelnost svého byznysu má momentálně v Česku jen hrstka firem. Jde ovšem jen o první vlaštovku trendu, jehož příchod v příštích letech změní celá ekonomická odvětví. Už napřesrok půjde počet reportujících firem do tisíců.
Vláda ve středu zastropovala ceny elektřiny i plynu. Ceny energií pro domácnosti a maloodběratele neporostou do konce roku 2023. Na jaké hodnotě chce vláda ceny zastropovat? Na koho se bude zastropování cen energií vztahovat?
Automatizace dorazila i do oblasti automatizace. I tak by šel shrnout jeden z trendů v oblasti IT, kde rutinnější část práce vývojářů softwaru dostává na starost umělá inteligence – takzvané no-code a low-code platformy. Ty umožňují vývoj jednodušších aplikací i uživatelům bez odbornějších programátorských znalostí. Analytici se domnívají, že za růstem jejich popularity stojí hlavně rostoucí nedostatek vývojářů na světovém pracovním trhu, a to včetně Česka.
Bitcoin a další kryptoměny nabízejí řadu způsobů, jak vydělat. Jedním z nich je takzvaná těžba, tedy „dobývání“ nových digitálních mincí. Podobně jako v případě zlata či uhlí jde o energeticky poměrně náročný proces. Na rozdíl od dobývání surovin lze ale kryptoměny teoreticky těžit i v domácích podmínkách.
Burzovní Praha je po letech na výsluní. S deseti vydělanými procenty za poslední rok index PX na investičním nebi Evropy zazářil jako nova a měřit se s Prahou je momentálně těžké pro jakýkoli vyspělý trh ve světě. Domácí index PX za to ovšem fakticky vděčí jedné jediné akcii. Energetickému ČEZu. Emisi přitom ženou vpřed i divoké spekulace o rozdělení firmy. Pražská burzovní „Republika ČEZ“ je tak momentálně v politickém šachu. „Hlavně je důležité dělat vše po zralé úvaze a nikoli na bázi jednorázových ...
Válka na Ukrajině Green deal nepohřbila. Evropská unie naopak plánuje šlápnout na plyn udržitelnosti ještě více. Apetit po ekologicky šetrném financování poroste nejspíš i u českých domácností. Ruská agrese patrně zvýší oblibu například zelených hypoték.
Náklady související se spojením Raiffeisenbank s Equa Bank vyjdou na miliardu. Deníku E15 to v rozhovoru řekl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida. Od nákupu konkurenta si vedení banky, jejíž čistý zisk loni dosáhl 4,69 miliard korun, slibuje značné nákladové i výnosové synergie. „Návratnost, která se týká nejen nákladů, ale i celé kupní ceny, by se měla pohybovat okolo sedmi let,” tvrdí Vida.
Kdyby v minulosti všichni investoři seděli na penězích, nevznikl by ani parní stroj, ani železnice. Protože banky takové projekty nemohou profinancovat kvůli velkému riziku, říká Marek Ditz připravující poradenskou Partners Banku.
Čím udržitelněji se firmy chovají ve všech fázích své výrobní nebo obchodní činnosti, tím více toho dokážou změnit ve prospěch celé společnosti. Za plány na udržitelnost ale podnikatelé mnohdy nevidí úspěšný byznys model. Jak tomu předejít?
Pro banky přestává být zisk jediným měřítkem úspěchu. Poté, co velká část evropských finančních domů ohlásila konec financování uhelného byznysu, se cíle týkající se ekologické a společenské udržitelnosti financovaných projektů začínají promítat i do výplat samotných bankéřů. V Česku k takovému kroku již přistoupily ČSOB, Komerční banka a Moneta, další budou následovat.