co říka lukáš kovanda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co říka lukáš kovanda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V září dosáhla inflace v Česku hodnoty 18 procent. Co za ní stojí a měl by stát pomáhat s dopady vysokých cen energií? I nad tím se v rozhovoru zamýšlí Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Chybějící shoda na celoevropském řešení vysokých cen plynu a elektřiny udržuje nervozitu na energetických burzách. Verbální intervence evropských politiků pomohly krotit cenovou smršť jen krátkodobě a legislativní řešení, které by výrazněji snížilo ceny energií, se rodí jen pomalu. Tuzemským průmyslníkům proto dochází trpělivost a v otevřeném dopisu žádají o pomoc premiéra Petra Fialu (ODS).
Stát by rozšířením mimořádného zdanění rafinerií a distributorů paliv mohl získat dvě až tři miliardy korun. Vychází to z propočtů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, včera vládě doporučila.
Zavedení tzv. válečné daně je nyní velmi ožehavé a diskutabilní téma. Vláda plánuje daní z mimořádného či také neočekávaného zisku částečně zalepit velkou díru ve státním rozpočtu. Tato daň je jinak nazývaná také jako Windfall Tax a je jedním z typu sektorové daně.
Do války Ruska s Ukrajinou stále výrazněji zasahují kryptoměny. Kyjevu jejich prostřednictvím proudí v přepočtu stovky milionů korun. Napadená země chce navíc bránit tomu, aby Rusové mohli najít v bitcoinu a spol. útočiště před sankcemi a pádem rublu. Na přetřes se tak dostává otázka, jak moc jsou nejrozšířenější kryptoměny opravdu anonymní, část odborníků navíc spekuluje, do jaké míry by případně Moskvě dokázala nahradit výpadek systému SWIFT. Kryptoměny se dostaly do stadia, kdy je geopolitika přestala ...
Ačkoli covid světu vzal na šest milionů životů, ve světě investic naopak plnými doušky dával. Kdo zůstal zdravý a pochopil, jak se věci budou mít, poslal své peníze obíhat burzovní kolečko a na svém finančním zdraví hodně získal. Akciový svět se jen od počátku pandemie nafoukl o 60 procent. Nikoli jen výkladní skříň na Wall Street, nýbrž svět jako celek i se svými ostrůvky chudoby a neštěstí. To je minulost. Nyní přivítejme burzovní nový věk. Květinami ovšem bude lépe šetřit. Očekávání jsou přitom ...
Světová ekonomika získá v příštích letech překvapivé zachránce svého růstu. Stanou se jimi zástupy movitých a dlouhověkých seniorů. Světová populace lidí nad 65 let čítající nyní kolem sedmi set padesáti milionů seniorů se totiž do konce dekády vlivem stárnutí lidí o třetinu rozšíří.
Začátkem minulého roku, kdy se začala rozjíždět koronavirová pandemie, se lidé vrhli hromadně do obchodů a hromadili zásoby. Nyní se stejnou vervou nakupují firmy, protože na světovém trhu chybí celá řada surovin a výrobků.
Čekání na levnější hypotéky už zřejmě nebude mít smysl. Po takřka dvou a půl letech – až na tříměsíční výjimku – setrvalého snižování sazeb země vyhlíží obrat trendu. Finanční svět totiž sází na inflační budoucnost, kterou budou muset centrální banky udržet na uzdě vyššími úrokovými sazbami. Česko může mít ve zdražování hypoték náskok, inflace je zde už nyní podstatně výše než v zemích eurozóny a Česká národní banka připouští možnost, že letos zvedne úrokové sazby i vícekrát.
Americkým burzám se od nástupu prezidenta Joe Bidena skutečně daří. Za prvních sto dnů jeho panování v Bílém domě vzrostla hodnota pětistovky největších amerických korporací o téměř pětadvacet procent, uvádějí analytici JP Morgan. Podle nich jde o nejlepší výsledek burz podle indexu S&P 500 za posledních pětasedmdesát let.