co sebou do chorvatska - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co sebou do chorvatska, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. Pro rok 2023 se toho u známek moc nemění – zůstává stejný formát, způsob nákupu, a navzdory původním předpokladům také cena. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy střední Evropy?
Chorvatsko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Každoročně se tam vypraví statisíce Čechů, které láká nejen dobrá dostupnost – cesta z Prahy do severochorvatské Rijeky trvá něco přes osm hodin – ale také rozmanitost země. Díky množství zajímavých ostrovů a regionů si tam přijdou na své milovníci přírody, památek i moře. Od roku 2023 by měla být navíc cesta ještě jednodušší. Země je součástí Schengenského prostoru a platí v ní eura.
Česku se povedlo složit reparát za rok 2009. Jeho končící předsednictví v Radě Evropské unie bylo mimořádně úspěšné, shodují se tuzemští i zahraniční experti a politici. Jedinou vadou na kráse podle nich je, že se vládě premiéra Petra Fialy (ODS) nedaří představovat pozitivní výsledky vlastním občanům.
Měnová politika je teď podle člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita relativně přísná. „Různými kanály přispívá k tlumení poptávky, poptávky po úvěrech a po aktivech,“ říká v rozhovoru pro deník E15. „Těžko bych teď hledal důvody, proč by měly jít úrokové sazby nahoru,“ dodal. Nejbližší měnověpolitické zasedání ČNB je na programu na konci září a je pravděpodobné, že základní úroková míra opět zůstane beze změny na sedmi procentech. V rozhovoru Frait rovněž zmiňuje, že vláda s centrální bankou ...
Chorvatsko se stane dvacátou zemí Evropské unie, která se vzdá národní měny a přijme euro. Na turistiku silně orientovaný člen sedmadvacítky se do eurozóny začlení relativně rychle, přesně deset let po vstupu do evropského společenství. Zastánci tohoto kroku věří, že společná měna přispěje k vyšší životní úrovni Chorvatů, přílivu investic a k tvorbě pracovních míst. Země se zároveň připravuje na další významný unijní krok; v lednu by ráda vstoupila do schengenského prostoru.
Takovou zakázku ještě žádná tuzemská IT firma nedostala. Společnost Trask, kterou v roce 1994 založili Filip Tománek a Tomáš Svoboda v bytě v pražských Dejvicích, se dohodla s největší chorvatskou bankou Zagrebačka, že jí zařídí přechod z kuny na euro, jímž Chorvaté začnou platit od ledna příštího roku. Trask s obratem přes miliardu korun a zhruba osmi stovkami zaměstnanců vede muž se zkušenostmi z Goldman Sachs a někdejší vedoucí partner české EY Pavel Riegger.
Platba kartou je v zahraničí velmi oblíbená a pohodlná. Přesto je třeba mít se na pozoru – a platí to jak u samotné platy kartou, tak u výběrů hotovosti z bankomatu. Chytákem jsou takzvané dynamické měnové konverze DCC. Varování před nimi vydalo i ministerstvo financí nebo různé organizace na ochranu spotřebitelů.
Karlovy Vary několik dekád žily především z peněz turistů z Ruska. V posledních letech však význam ruských turistů ve městě postupně klesal, až letos v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně propadl. Pro město to však může být příležitost k větší proměně. „Nová situace může donutit hotely a další subjekty cestovního ruchu přemýšlet, jestli opravdu dělají vše pro to, aby sem jezdila úplně jiná klientela, než sem jezdila historicky,“ říká generální ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz.
Jsou to pojmy, které si často pletou občané, novináři a někdy i samotní politici. Tak schválně. Bude Česko od letošního července předsedat Radě Evropské unie, Evropské radě, nebo Radě Evropy? Deník E15 vám v následujícím textu vysvětlí, jaké jsou mezi těmito institucemi rozdíly a k čemu slouží.
Vlakový dopravce RegioJet bude ode dneška vypravovat jeden vlak denně z Prahy k polsko-ukrajinským hranicím. Až šest set palet humanitárního nákladu, který obstará Člověk v tísni, pak od hranic do samotného Kyjeva přepraví ukrajinský státní dopravce. „Vlaky budou jezdit, dokud to bude potřeba,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura. Vedle potravin, léků a dalšího humanitárního nákladu vlaky nabídnou také kapacitu až pro 400 cestujících. Své vlaky vypravují i České dráhy.