co to je irska pojistka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co to je irska pojistka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hlavní události na britské politické scéně od nástupu Borise Johnsona do premiérské funkce. Johnson dnes odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany, ve funkci premiéra zůstane dokud nebude vybrán nový vůdce konzervativců.
Britský premiér Boris Johnson se ve středu v Bruselu setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby jednali o vztazích Británie a EU po konci letošního roku. Dohodu, která by upravovala vztahy Londýna s Bruselem po konci brexitového přechodného období se navzdory horečnému jednání v posledních dnech stále nepodařilo uzavřít. Britská vláda jako vstřícný krok oznámila, že ze zákona o vnitřním trhu vypustí pasáže porušující dříve podepsanou brexitovou úmluvu.
Mnozí komentátoří dávají rovnítko mezi britského premiéra Borise Johnsona a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Že je to odůvodněné, potvrdilo i vyjednávání nové brexitové dohody. Podobně jako má Trump ve zvyku prodávat kosmetické změny za největší úspěchy lidstva, i Johnson se po jednáních z Bruselu vrátil, jako by vyhrál, a to jasným knokautem. Pravda je, že prohrál vysoko na body.
Britský premiér Boris Johnson je připraven obrátit se na nejvyšší soud, aby zajistil, že Spojené království bude moci opustit na října Evropskou unii bez dohody o podmínkách rozluky. Píše o tom deník The Daily Telegraph s odvoláním na vládní zdroje. Zákon proti neřízenému brexitu přitom předsedovi vlády ukládá požádat EU o odklad, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu Británie ze společenství.
Británie nenavrhuje v rámci své představy o tzv. irské pojistce vytvoření celních stanovišť několik kilometrů od hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC to řekl britský premiér Boris Johnson, čímž popřel zprávy médií v Irsku a Británii o plánu Londýna na úpravu brexitové dohody. Podle irské vlády je načase, aby Britové předložili „seriózní nabídku“. Do platného termínu brexitu zbývá 30 dní.
Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení zasedání ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo od počátku neplatné, uvedla předsedkyně soudu Brenda Haleová. Jde o další Johnsonovu porážku v boji o podobu brexitu, opozice ho už vyzvala k rezignaci.
Británie učinila obrovský pokrok v jednáních s Evropskou unií o takzvané irské pojistce, která je hlavní překážkou v uzavření brexitové dohody. V rozhovoru poskytnutém nedělníku Mail on Sunday to řekl britský premiér Boris Johnson. Předseda vlády v něm mimo jiné Británii přirovnal ke komiksovému hrdinovi Hulkovi. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay dnes televizi Sky News řekl, že Británie činí pokroky v přípravě brexitové dohody, stále ale ještě zbývá hodně práce. Do termínu brexitu zbývá 46 dní.
Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou podle dokumentu přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému "tvrdému" režimu. Nejmenovaný zdroj z britského kabinetu ale agentuře Reuters řekl, že tato analýza již není aktuální. Do médií ji podle něj "pustil" jistý bývalý ministr, který se snaží ovlivnit jednání vlády v Londýně s Evropskou ...
Britský premiér Boris Johnson nemá plán na vyjednávání o podmínkách odchodu své země z Evropské unie. Nastavil kurz k brexitu bez dohody. Takový závěr podle britských médií tlumočili činitelé Evropské komise diplomatům členských zemí po nedávných jednáních s Johnsonovým poradcem pro evropské záležitosti Davidem Frostem. V Británii mezitím pokračuje debata o tom, zda by parlament byl schopen brexitu bez dohody zabránit.
Británie stále více naléhá na Brusel, aby znovu zahájil jednání o brexitové dohodě. Přesvědčuje Evropskou unii, že to s případným odchodem bez ní myslí vážně, a sází na to, že se část zemí zalekne. Poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings tvrdí, že ani britští zákonodárci nebudou schopni brexitu bez úmluvy zabránit.