Co udělat pro životní prostředí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Co udělat pro životní prostředí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jako novinářka pracovala pro Reuters, později řídila komunikaci v České spořitelně a při práci vystudovala psychologii a absolvovala terapeutický výcvik. Po odchodu ze světa financí začala pracovat jako psycholog a psychoterapeut – a také jako headhunter. Klára Gajdušková ze společnosti Odgers Berndtson říká, že být připraven na „další fázi kariéry“ je v byznysovém světě stále důležitější.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Existuje kolem dvaceti tisíc různých kryptoměn, do širšího povědomí se ale dostalo jen několik málo z nich. Kromě bitcoinu jde také o ether, oběživo na technologické platformě Ethereum. Přestože mnoho jeho zastánců tvrdí, že jednou předstihne bitcoin co do tržní kapitalizace, obě kryptoměny se profilují trochu jinak. Liší se i možnosti potenciálního výdělku.
Tisknete si doma nebo v práci důležité dokumenty, fotky nebo účtenky? Pak byste měli vědět, že výběr toneru nemá velký vliv pouze na kvalitu výsledného tisku, ale i na vaši bezpečnost, peněženku a životní prostředí. Možná si myslíte, že neoriginální tonery jsou stejně dobré jako ty originální a vy navíc ještě královsky ušetříte, ale opak je pravdou. Jaká rizika vám hrozí?
Potraviny zlevní, jakmile dodavatelé sníží ceny, předpokládá generální ředitel Albertu Jesper Lauridsen. Na českém trhu totiž podle něj oproti zahraničí působí hodně maloobchodníků a nikdo by nechtěl být „ten dražší“. Řetězec se také chystá rozšířit svůj e-shop do Prahy poté, co službu nejdříve ověřoval v jiných městech. „Myslím, že typický zákazník stávajících poskytovatelů není nutně stejný jako náš zákazník, i když existuje určitý překryv. Věřím, že na trhu bude dostatek prostoru pro každého,“ říká.
Investiční banka Goldman Sachs nedávno předpověděla, že USA ztratí svoje výsostné postavení a největší ekonomikou světa se už za dvanáct let stane Čína. Spojené státy ale do roku 2075 možná předežene i Indie. Ačkoliv řada českých firem například z textilního odvětví vnímá na indickém trhu příležitost pro alespoň částečné přemístění výroby, data Hospodářské komory zatím nenasvědčují tomu, že by se na něj chystaly podniky hromadně vyvážet.
Bilion korun na zbudování vysokorychlostních tratí, 182 miliard ročně na běžné dopravní stavby, jednotky miliard na podporu elektromobility. Finanční potřeby Česka na dopravu rychle rostou v době, kdy národní i některé evropské zdroje vysychají. „Investiční nároky budou obrovité. Řešením jsou PPP projekty,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V rozhovoru pro E15 také popisuje, proč by měla Evropa ochránit domácí výrobce elektromobilů vůči expandující konkurenci z Číny, zda vláda hazarduje s přízní ...
Chemičtí inženýři Jiří Vrána a Jaromír Pocedič spolu s dalšími partnery rozvíjejí perspektivní startup Pinflow energy storage. Jeho cílem je do jisté míry bateriová revoluce. Podle vize Pinflow není nutné na všechno používat lithium-iontové akumulátory, jaké známe například z mobilních telefonů. Alternativou mohou být průtočné vanadové reaktory.
Legislativa, stavební zákon nebo politické zastoupení. Tohle všechno jsou podle odborníků z REsummitu, který pořádala e15, největším problémem stavebnictví a developmentu. „Povolování stavby trvá ne měsíce, ale roky, a v některých případech dokonce desítky let, pokud mluvíme o strategických stavbách, jako jsou městské okruhy," uvedl v anketě pro e15 například Jan Holna, partner DAM architekti.
Během pandemie koronaviru a na ní navazujícího ruského útoku na Ukrajinu se stavebnictví a trh s cihlami a dalšími materiály téměř zastavil. „Situace stále není růžová,“ popisuje v dalším vydání E15 Castu generální ředitel společnosti Heluz Jan Smola.