co vidí strojvedoucí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu co vidí strojvedoucí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco ostatní velké světové trhy se čím dál více uzavírají a ochraňují domácí produkci, Evropa zůstává zcela otevřeným trhem. Využívá toho hlavně asijská konkurence, varuje generální ředitelka Asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu Marie Alžběta Vopálenská: „Do tendrů se zde může přihlásit kdokoliv. Vzniká tak nerovnováha. Využívá toho hlavně agresivní asijská konkurence, především čínská.“
Dopravní společnost Arriva má s Českem velké plány. Ve hře jsou desítky miliard ze státem vyhlašovaných tendrů na vlaková i autobusová spojení, o které se dcera Deutsche Bahnu pere s Českými drahami i soukromou konkurencí. „Tendr buď vyhrajete, nebo si deset let před další soutěží neškrtnete. Kraje ale bohužel příliš tlačí na cenu, pocítí to cestující,“ říká šéf tuzemské skupiny Arriva Transport Daniel Adamka. V rozhovoru popisuje také přechod měst na elektrobusy, proč prý nemá drahý vodíkový pohon šanci a...
Římany založená katalánská metropole Barcelona se těší pověsti mimořádného města. Jedním směrem do ní proudí nejlepší fotbalisté a masy turistů z celého světa, opačným tisíce nejmodernějších vlaků, tramvají či vozů metra za miliardy eur. Na „svědomí“ je má nadnárodní gigant Alstom. Jeho „mašinky“ všeho druhu brousí koleje v New Yorku, Singapuru či na Arabském poloostrově a v podobě pendolin také ve službách Českých drah. Jak probíhá výroba v hlavním evropském závodě v provincii Santa Perpètua, představil ...
Cestující se vracejí do vlaků a s nimi i tržby z jízdného na účet Českých drah. Státní dopravce právě soutěží čtyři velké zakázky za zhruba osmdesát miliard korun na nákup a servis nových vlaků včetně těch pro vysokorychlostní tratě. „Na světě je spousta subjektů, které si půjčují jen s ambicí donekonečna refinancovat dluh. Proto si dokážu představit, že by dráhy s dluhem dlouhodobě žily, aniž by jej v krátkodobém horizontu splatily,“ říká k rychle se zvyšujícímu zadlužení generální ředitel a předseda ...
Železniční nadšenci si od minulého týdne mohou opět vyzkoušet jízdu historickými vlaky. Takzvané nostalgické vlaky vyjely na okružní jízdy z Prahy do dolního Posázaví, Prokopským údolím nebo Pražským semmeringem. Sezona víkendových jízd historických souprav potrvá až do října.
Generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski navrhuje i s ohledem na dopady pandemie zdražení jízdného v pražské hromadné dopravě. „Když se podívám do evropských měst, podíl nákladů uhrazených příjmy z jízdného je daleko vyšší. I v Plzni, Ostravě nebo v Brně je „legitka“ daleko dražší než v Praze,” říká v rozhovoru pro deník E15 Witowski. Naopak nevidí prostor pro výraznější zvyšování mezd zaměstnanců. Dokonce hovoří o možném propouštění.
Úsek takzvaného Posázavského pacifiku funguje už 120 let. Výročí zprovoznění poslední části tratě se České dráhy rozhodly oslavit vypravením historické soupravy.
Série železničních nehod se smrtelnými následky dostala pod silný tlak Správu železnic. Ta se upíná k dlouho požadovanému bezpečnostnímu systému ETCS, jeho zavedení se ale roky potáhne a vyjde na téměř sto miliard korun. Do té doby nelze čekat zvýšení bezpečnosti vlakové dopravy. „Vybízeli mě, abychom změnili předpisy v provozu. To nemůžeme dovolit, vypukla by anarchie. Lidé jsou na něco navyklí. Nemůžeme ze dne na den dělat něco úplně jinak,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Z otevření železničního trhu soukromým dopravcům zatím Arriva vytěžila čtveřici státem dotovaných rychlíkových linek. Autobusový a železniční dopravce chce ale mnohem více. „Cílem je získat desetinu trhu. Toho lze dosáhnout během pěti let,“ říká šéf tuzemské skupiny Arriva Transport Daniel Adamka.
Od začátku roku se na českých železnicích stalo 220 nehod, což je meziročně o čtvrtinu více. Naposledy šlo o úterní srážku dvou vlaků v Brně, kde se zranily desítky lidí. U mnoha neštěstí vyšetřovatelé předběžně určili jako příčinu selhání lidského faktoru. Prezident Federace strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic ale za problémy vidí také systémové chyby a údajnou nekoncepčnost práce na ministerstvu dopravy.