crowdfunding čr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu crowdfunding čr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká obuvnická značka Vasky v loňském roce několikanásobně zvýšila svůj obrat. Přestože o zahraniční expanzi zakladatel firmy Václav Staněk přemýšlí už pět let, zatím takový krok podle něj nepřipadá v úvahu kvůli nedostatku výrobních kapacit. Teď ale společnost uvažuje nad vstupem na crowdfundingovou platformu Kickstarter, která by jí v zahraniční expanzi mohla pomoci. „Domnívám se, že Kickstarter je krásnou vstupenkou na globální trh,“ uvádí Staněk, který vystoupí na E-commerce Summitu deníku E15.
Česká národní banka loni trestala nejvíce v moderní historii Česka. Udělila 149 pokut za necelých 67 milionů korun, což je téměř dvojnásobek sankcí uložených o rok dříve. Zároveň jde o nejvyšší roční sumu, kterou centrální banka trestala domácí finanční byznys přinejmenším od roku 2003, kdy začala tento údaj systematicky publikovat.
České ponožkoboty značky Skinners jsou na trhu již přes šest let. Během loňské pandemie se jejich roční obrat téměř zdvojnásobil oproti předešlému roku, a to na 62 milionů korun. Letos ale chtějí překonat stomilionový roční obrat. Většina jejich produkce zatím putuje do USA, Velké Británie, ale i do Kataru. „Česko je skvělý trh, kde je trend minimalistické obuvi hodně znát. Na celkových tržbách firmy se ale podílí zhruba dvaceti procenty,“ říká zakladatel firmy Petr Procházka.
Po mnoha letech ve veřejném sektoru a korporátu se Vladimír Bezděk stal startupistou a zapojil se do projektu, který umožňuje drobné investice do realit komukoli. Chtěl se zkusit uživit sám, zaštítěn jen svou pověstí a zkušeností. „Kolik stojí postavit se na vlastní nohy? Není to, na co jsem byl zvyklý, ale nevadí. Je to obohacující,“ říká bývalý šéf několika pojišťoven, poradce bankovní rady ČNB a muž, jehož jméno kdysi dalo název vládní expertní komisi pro přípravu penzijní reformy.
Jsou to jiné světy. Postavení domácího crowdfundingu se velmi liší od jeho pozice v tradičních crowdfundingových zemích, jako jsou USA, Kanada, Velká Británie či Německo. Řádově rozdílné jsou nejen počty projektů, ale i výše investic, které projekty vkládají do crowdfundingových kampaní. Úspěšné české projekty vyberou průměrně vyšší desítky tisíc dolarů, kdežto u projektů z USA to bývají statisíce až miliony dolarů. V čem spočívají další rozdíly?
Současná doba startupům přeje. Na trhu se nachází velké množství peněz a investoři se s optimismem vrhají do nových projektů. Přitom si ale mnozí z nich neuvědomují, že investice do podobných firem je stále vysoce riziková, myslí si partner společnosti Deloitte Jan Marek, který se dlouhodobě zabývá oceňováním hodnoty startupů.
Crowdfunding, neboli hromadné financování projektu drobnými investory, má v Česku tradici od roku 2011. Začínalo se výběrem částek v řádu desítek tisíc. Letos již nejsou výjimkou hromadné "on-line" investice přes deset milionů.
Dotace pro podnikatele brzy vyschnou. Pokud stát bude chtít firmy dál podporovat, bude muset používat finanční nástroje, jako jsou zvýhodněné úvěry či záruky. Tento trend do Česka přichází z Evropské unie. „Jejich poskytovatelem bude Národní rozvojová banka, která vznikne z Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Rozšíříme díky tomu možnosti i objem podpory pro malé a střední podniky,“ říká generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.
V nejbližších měsících vstoupí do českého pojišťovacího byznysu nový hráč z investiční skupiny RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Po čtrnácti měsících získala První klubová pojišťovna zelenou od České národní banky.
Původně chtěli čeští cestovatelé se svými jasně žlutými trabanty vybrat na dofinancování své cesty do Austrálie a Tichomoří a plánovaný film z ní půl milionu korun. Výsledek je ovšem zcela nečekaný - přes server Startovač.cz poslalo téměř 3900 lidí Danu Přibáňovi a jeho společníkům 2,81 milionu korun, tedy částku o 563 procent vyšší, než chtěli. Vybraná částka je novým rekordem rozvíjejícího se způsobu financování pomocí přátel, známých i zcela cizích lidí zvaný crowdunding.