crowdfunding v česku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu crowdfunding v česku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po mnoha letech ve veřejném sektoru a korporátu se Vladimír Bezděk stal startupistou a zapojil se do projektu, který umožňuje drobné investice do realit komukoli. Chtěl se zkusit uživit sám, zaštítěn jen svou pověstí a zkušeností. „Kolik stojí postavit se na vlastní nohy? Není to, na co jsem byl zvyklý, ale nevadí. Je to obohacující,“ říká bývalý šéf několika pojišťoven, poradce bankovní rady ČNB a muž, jehož jméno kdysi dalo název vládní expertní komisi pro přípravu penzijní reformy.
Jsou to jiné světy. Postavení domácího crowdfundingu se velmi liší od jeho pozice v tradičních crowdfundingových zemích, jako jsou USA, Kanada, Velká Británie či Německo. Řádově rozdílné jsou nejen počty projektů, ale i výše investic, které projekty vkládají do crowdfundingových kampaní. Úspěšné české projekty vyberou průměrně vyšší desítky tisíc dolarů, kdežto u projektů z USA to bývají statisíce až miliony dolarů. V čem spočívají další rozdíly?
Střední Evropa včetně Česka loni přetékala volnými penězi a investice do start-upu zažívaly boom. Začínající byznysmeni vytáhli od štědrých investorů rekordních 15 miliard eur. Nyní je hospodářský cyklus těsně za vrcholem. Jak si poradit a kde hledat zdroje, když chce člověk rozjet vlastní byznys?
Současná doba startupům přeje. Na trhu se nachází velké množství peněz a investoři se s optimismem vrhají do nových projektů. Přitom si ale mnozí z nich neuvědomují, že investice do podobných firem je stále vysoce riziková, myslí si partner společnosti Deloitte Jan Marek, který se dlouhodobě zabývá oceňováním hodnoty startupů.
Crowdfunding, neboli hromadné financování projektu drobnými investory, má v Česku tradici od roku 2011. Začínalo se výběrem částek v řádu desítek tisíc. Letos již nejsou výjimkou hromadné "on-line" investice přes deset milionů.
Developerský projekt firmy Bidli se postaral o dosud nejlepší výsledek tuzemského hromadného financování přes internet. Investorům slibuje, že z nakoupených dluhopisů získají výnos sedm procent ročně.
Tuzemským projektům se snaha naskočit na světové byznysové trendy zatím nevyplatila. Některým nepomohlo ani angažování expremiéra Petra Nečase.
Hromadné investování známé jako crowdfunding proniká rovněž do nemovitostí. Přes internet lze již investovat do developerských projektů, dělnických ubytoven i jednotlivých bytů.
Téměř dvou miliard korun by mohla letos dosáhnout částka, kterou posbírají české projekty při vydávání nových kryptoměn. Hned trojice hráčů jde na trh s ambicí získat prodejem virtuálního platidla přes půl miliardy korun. Nadšení emitentů může brzdit investorská zkušenost. Jen málo obchodovaných českých kryptoměn na globálních burzách totiž prozatím dokázalo investorům vydělat.
Ačkoliv jde o start-up, stal se loni ProtonMail se čtyřmi miliony klientů největším poskytovatelem e-mailových služeb ve Švýcarsku. A nejen to. Je i největším poskytovatelem šifrovaných e-mailových služeb na světě. „Zabezpečení musí existovat, jinak se nebude možné spolehnout, že slova, která nyní říkáme, nebudou za deset či dvacet let proti nám použita,“ tvrdí ředitel oddělení vývoje ProtonMailu pro Evropu Martin Zeman.