čsa hospodaření - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čsa hospodaření, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Druhý největší výrobce elektřiny v Česku společnost Sev.en Energy loni na domácím trhu značně posílila. Energetická skupina meziročně zvýšila provozní zisk (EBITDA) o šest procent na 4,5 miliardy korun, když skokově zvýšila obrat z 25 na přibližně 43 miliard korun. Informace vyplývá ze Zprávy o udržitelném rozvoji, kterou má deník E15 k dispozici.
Hospodaření letecké společnosti Smartwings loni skončilo se ztrátou 2,5 miliardy korun po zisku 133,4 milionu korun o rok dříve. Kvůli epidemii covidu-19 dopravci klesl počet cestujících o více než čtyři pětiny. Firma se loni musela vypořádat mimo jiné s výpadkem tržeb a s dopady nuceného přerušení provozu letadel Boeing 737 MAX.
V důsledku koronaviru výrazně prořídly řady cestujících, kteří v zimě utíkají z Česka za sluncem. Citelně to zasáhlo prodejce letenek i letecké společnosti. „Když příští rok prodáme polovinu toho co loni, budeme rádi,“ přiznává obchodní ředitelka prodeje letenek ve Student Agency Věra Janičinová.
Letecké společnosti Smartwings a ČSA ze skupiny Smartwings Group podaly ve středu u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru.
Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. Napsala to MF Dnes.
Letecká společnost Smartwings loni zaznamenala zisk po zdanění 133,4 milionu korun, což je o více než 50 milionů meziročně více. Zisk zaznamenaly i sesterské ČSA. Společnost patří stejně jako ČSA do letecké skupiny Smartwings Group, která má nyní finanční potíže kvůli koronavirové krizi.
Letecká doprava a na ní napojený byznys se postupně vzpamatovávají z pádu na dno, obnova létání však bude pomalá a přinese zásadní změny. „Pandemie zacloumá s letectvím stejně silně jako jedenácté září, roušky možná měly být na dálkových letech už dřív,“ říká Šárka Litvinová, spolumajitelka společnosti Asiana zaměřující se na prodej letenek a návazných služeb.
Obnova provozu na ruzyňském letišti po koronavirové přestávce je jen velmi pozvolná. Cestující se v letní sezoně zřejmě budou muset obejít bez dálkových letů, i když se dočkají několika nových spojení.
Roky úspěšně řídil ČSA, krizovou situaci v leteckém průmyslu podobnou té současné ale nepamatuje. Lety se prakticky zastavily, když státy uzavřely své hranice a zakázaly lidem cestovat. „Všechny předcházející krize jsou překonány tím, co se stalo v souvislosti s COVID-19. S trochou nadsázky by se to dalo nazvat apokalypsou pro civilní leteckou dopravu,” říká Antonín Jakubše.
Ve zrušení čtyř zpátečních letů ruské společnosti Aeroflot mezi Prahou a Moskvou v úterý vyústil spor ruských a českých úřadů o povolení k přeletům. Česko podle ministerstva dopravy zrušilo povolení spojům Aeroflotu poté, co Rusko omezilo přelety ČSA přes sibiřskou část ruského území. Povolení pro ruské aerolinky v Česku i pro přelety ČSA přes Sibiř byla nakonec dočasně obnovena do 7. července, o provozu se bude dál jednat příští týden.