čsa nové destinace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čsa nové destinace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdříve vyčerpal covid, teď se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… I takové symptomy má pásmová nemoc neboli jet lag. Nyní souhrnně v novém přehledu ze světa letecké dopravy na e15.
V důsledku koronaviru výrazně prořídly řady cestujících, kteří v zimě utíkají z Česka za sluncem. Citelně to zasáhlo prodejce letenek i letecké společnosti. „Když příští rok prodáme polovinu toho co loni, budeme rádi,“ přiznává obchodní ředitelka prodeje letenek ve Student Agency Věra Janičinová.
Na letecký průmysl dopadla největší krize v historii. Některé aerolinky už pandemie zadusila, jiné volají po vládní finanční injekci. O práci v oboru přicházejí tisíce lidí. „Řešení krize spočívá v testování pasažérů,“ říká Rafael Schvartzman, viceprezident Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), u jehož založení na sklonku druhé světové války byly po boku dalších 56 leteckých společností i České aerolinie.
Letecké společnosti musejí od jara vyřizovat velké množství žádostí o vrácení peněz za lety zrušené kvůli koronakrizi. Přestože nečekaný chaos v letectví nastal už více než před půl rokem, na své peníze dál čeká každý pátý klient, který koupil letenky přes některého z největších tuzemských prodejců. Ti dosud zprostředkovali vrácení stovek milionů korun, další peníze se jim ale od aerolinek vymáhají těžko a hlavně pomalu.
Největší české letiště přejde 25. října na zimní letový řád, jenž potrvá do konce března. Vzhledem k bezprecedentní situaci, jež v globálním letectví způsobuje koronavirová pandemie a s ní spojené omezení cestování napříč státy, musí letiště i cestující dál počítat spíše s improvizací v provozu než s pevně daným plánem nabízených destinací nebo frekvence letů.
České aerolinie (ČSA) dočasně přeruší letecké linky do Košic a Amsterdamu. Reagují tak na pokles poptávky kvůli zhoršující se epidemické situaci v regionu. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně. Uvedla to mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.
Letecké společnosti Smartwings a ČSA ze skupiny Smartwings Group podaly ve středu u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru.
Nejistota spojená s tím, kam budou moci létat, nutí letecké společnosti spolu s oslabenou poptávkou k dalším škrtům v letových řádech. Prodejci letenek se přitom cestujícím stále zdráhají vracet peníze za zrušené lety a snaží se místo toho nabízet vouchery. Aerolinky se brání, že musejí neustále reagovat na aktuální vývoj kolem pandemie v jednotlivých zemích.
Letecká doprava a na ní napojený byznys se postupně vzpamatovávají z pádu na dno, obnova létání však bude pomalá a přinese zásadní změny. „Pandemie zacloumá s letectvím stejně silně jako jedenácté září, roušky možná měly být na dálkových letech už dřív,“ říká Šárka Litvinová, spolumajitelka společnosti Asiana zaměřující se na prodej letenek a návazných služeb.
Obnova provozu na ruzyňském letišti po koronavirové přestávce je jen velmi pozvolná. Cestující se v letní sezoně zřejmě budou muset obejít bez dálkových letů, i když se dočkají několika nových spojení.