čsob odklad splátek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čsob odklad splátek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2020 klesl o 57 procent na 8,5 miliardy korun. Objem úvěrů, vkladů i aktiv pod správou banky se meziročně zvýšil. Propad zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.
Tuzemské banky se připravily na masivnější problémy klientů se splácením svých závazků a posílily svá oddělení zabývající se vymáháním dluhů, a to náborem lidí i investicemi do technologií. Zákonné splátkové moratorium, v němž dlužníci z řad firem i jednotlivců odložili splátky úvěrů v objemu kolem 450 miliard korun, skončilo už před déle jak měsícem. Největší nápor dlužníků, kteří se takzvaně nerozplatí, prý ovšem nastane až v příštích měsících.
Koronavirová krize zasela do mnoha firem v Česku pocit velké nejistoty. Jak to řešit? „Doporučuji vytvořit si rezervy, třeba uzavřením provozního úvěru se státní zárukou, dokud to ještě jde. Ale mnohé firmy budou muset hledat nové trhy, nové partnery a nové příležitosti,“ říká Petr Manda, ředitel firemního bankovnictví ČSOB.
Pandemie koronaviru přinutila svět k jiným způsobům práce a změně životních návyků. Zásadní byl u toho větší přechod do online prostředí. „Mnoho problémů firem ale pomohla řešit digitální technologie, kterou nákaza skokově posunula,“ říká Tomáš Stegura, ředitel pro firemní elektronické bankovnictví ČSOB.
Karantény, zavřené obchody a omezení řady odvětví se odrazily i v chování klientů bank. Následně dopadly na celý bankovní sektor, který se ještě více přesunul do on-line prostředí.
Dlužníkům a bankám se kvapem blíží konec splátkového moratoria. Ministerstvo financí s prodloužením opatření zavedeného na jaře kvůli pandemii nepočítá. Součet půjček odložených na základě zákona a úvěrů zmrazených peněžními ústavy dobrovolně k 25. září převýšil 445 miliard korun, vyplývá z aktuálních statistik České národní banky. Od 1. listopadu mají dlužníci opět splácet. V mnoha případech se to však nestane.
Přísná opatření přijatá kvůli koronavirové nákaze postupně rozvolňují, ale ve velkém realitním byznysu stále panuje citelný chlad. Většina miliardových obchodů s kancelářskými budovami, sklady či retailovými nemovitostmi uskutečněných od jara byla dohodnutá ještě před zavřením ekonomiky. Stále tak není jasné, jak se pandemie odrazila na cenách podnikatelských realit.
Odklad splátek hypotéky či jiného úvěru kvůli pandemii koronaviru může lidem a firmám nečekaně zkomplikovat život. Oficiálně zápis do bankovního registru o odkladu nemá mít negativní charakter. Ve skutečnosti ale podle zjištění deníku E15 může sehrát roli při posuzování rizikovosti klienta.
Boj proti koronavirové pandemii bude mít zásadní dopady na tuzemskou ekonomiku, bankovní sektor nebo například na reality. „Nouzový stav ekonomiky a republiková karanténa dočasně utlumí poptávku po nemovitostech v následujících měsících,“ upozorňuje člen představenstva Československé obchodní banky Petr Hutla.
Zhruba dvacet tisíc žádostí o odklad splátek půjček přistálo během uplynulého týdne v tuzemských bankách. Možnosti posunout platby dluhů o tři měsíce masově využili především lidé splácející hypotéky a spotřebitelské úvěry. Banky tak například doposud odložily klientům platby v případě deseti tisíc hypoték.