čssz důchody - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čssz důchody, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
K povinostem osob samostatně výdělečně činných patří také odevzdání Přehledů o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojiťovnu.
Přibývá důchodců a důchodkyň, jimž se z Česka vyplácí penze do zahraničí. Za posledních deset let počet vzrostl zhruba o dvě třetiny. Loni Česká správa sociálního zabezpečení posílala peníze do ciziny zhruba 98 tisícům penzistů a penzistek, v roce 2010 jich bylo asi bezmála 60 tisíc.
Dlouhodobé financování důchodů na dluh by nemělo být standardem. Důstojné peníze si ale zaslouží i stávající penzisté. Daňová reforma, která by měla nalézt další zdroje, ještě chvíli potrvá, říká ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
V době trvání nouzového stavu mohou důchod na poště na základě vyplněného formuláře převzít zmocněnci místo příjemců důchodů. Starší penzisté tak mohou eliminovat svůj pobyt na frekventovaných místech, kterými pošty jsou.
Stejně jako v předešlých letech dojde kvůli svátkům k posunu výplat důchodů. Možná byste čekali, že se důchody opozdí. Naopak. Přijdou vám dříve.
Doba, kterou Češi a Češky tráví ve starobním důchodu, se postupně prodlužuje. Od počátku tisíciletí se v průměru protáhla skoro o čtyři roky a čtyři měsíce. Trvá teď průměrně zhruba 24 let a tři měsíce. Vyplývá to z důchodové statistické ročenky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle údajů se seniorky a senioři dožívají vyššího věku než dřív.
To, že jsou prázdniny, a děti, které pobírají sirotčí důchod, nechodí do školy, neznamená, že by jim v těchto měsících byla dávka odejmuta. Jaké jsou u sirotčího důchodu podmínky pobírání? Například vysokoškolský student dostane sirotčí důchod ještě měsíc po ukončení studia.
Před pěti lety potřebovala Česká správa sociálního zabezpečení na zpracování žádostí o starobní důchody měsíc, loni to bylo téměř o dva týdny déle. U invalidních penzí to trvá dokonce déle než dva měsíce a v 16 procentech případů nestačila úředníkům na rozhodnutí ani zákonná devadesátidenní lhůta.
Zhruba měsíc a půl trvá vyřízení žádosti o starobní nebo pozůstalostní penzi, rozhodování úředníků o invalidních důchodech je ještě delší. Oproti roku 2014, kdy Česká správa sociálního zabezpečení fungovala zatím nejpružněji, se délka řízení znovu protáhla přibližně o dva týdny. Vyplývá to ze zprávy o činnosti ČSSZ za loňský rok. Důvodem je nedostatek pracovníků.