curevac - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu curevac, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Byla to největší naděje na rychlý vývoj vakcíny proti nemoci COVID-19, nakonec je ale až šestou očkovací látkou žádající o schválení Evropskou lékovou agenturu (EMA). Tübingenská firma CureVac, kterou chtěl údajně pro Spojené státy jako hlavního výrobce vakcíny pořídit exprezident Donald Trump, slibovala vakcínu už na podzim roku 2020. Dnes teprve dokončuje vyhodnocení třetí fáze klinických zkoušek, o jejichž výsledku dopředu jedná s EMA.
Česko a další země Evropské unie nejsou zdaleka jediné, které jsou aktuálně pozadu s očkováním proti koronaviru. Problémy s vakcinací obyvatel má velmi překvapivě i Švýcarsko, přestože disponuje obřím farmaceutickým průmyslem a jednou z nejvýkonnějších ekonomik světa. Země helvétského kříže zatím naočkovala jen asi 3,7 procenta ze své 8,5milionové populace. Švýcaři si podle agentury Bloomberg zkrátka nestihli zajistit dostatek vakcín.
Technologický vizionář a šéf Tesly a nejbohatší muž planety Elon Musk vystoupil v debatě na sociální síti Clubhouse. Zcela vyčerpal kapacitu své místnosti, kde jej poslouchalo pět tisíc lidí. Na Marsu dle něj lidé přistanou do pěti let. Dále podpořil nejrozšířenější kryptoměnu světa bitcoin. „Fandím mu. Jsem u toho ale pozdě,“ uvedl.
Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Souhlas opřený o podporu všech členských zemí vydala jen několik hodin poté, co vakcínu po zrychleném hodnocení doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Moderna je druhou očkovací látkou proti COVID-19 s podmínečnou registrací na unijním trhu. Od konce loňského roku už státy EU očkují první schválenou látkou od firem Pfizer a BioNTech.
Po téměř deseti měsících od objevení koronaviru v Česku začalo očkování proti onemocnění COVID-19. Čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice mají od neděle 9750 dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Dalších 19,5 tisíce dávek má do Česka dorazit tento nebo příští týden, zamíří mimo jiné i do Ostravy. Právě v Moravskoslezském kraji je už několik týdnů nejvíce nakažených. Vláda schválila očkovací strategii, která počítá se třemi fázemi. Plán však může zhatit nedostatek očkovacích látek pro celou Evropskou unii.
V Česku by mělo vzniknout 30 center pro očkování proti nemoci covid-19 a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. Přednostně budou očkováni zdravotníci, hasiči, policisté či vojáci a také lidé z rizikových skupin při nákaze koronavirem jako senioři či chronicky nemocní. Širší veřejnost se bude moci nechat...
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od americké firmy Pfizer, připojil se k evropské iniciativě. Novinářů to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca. První vakcíny by se mohly do Česka dostat v první čtvrtině příštího roku, řekl ministr.
Německo je jedním z motorů vývoje vakcín proti koronaviru. Na miliardovém byznysu se podílejí hned tři německé biotechnologické společnosti: BioNTech, CureVac, IDT Biologika. Vakcíny, které tyto společnosti vyvíjejí samy nebo ve spolupráci se světovými výrobci léčiv, se už dostaly do třetí fáze klinických testů, kdy se očkování zkouší na desítkách tisíc dobrovolníků. Na trh by se očkovací séra mohla dostat na začátku příštího roku.
Když Rusko oznámilo, že vyvinulo vakcínu proti nemoci COVID-19, v Německu to nikoho příliš nerozrušilo. Ruský výzkum není otevřený, navíc podle zpráv z Ruska se od výsledku projektu odvrátily i významné lékařské autority. V Německu také běží samostatný výzkum, který je zatím velmi úspěšný, a tak se Němci raději dívají s nadějemi domů.