curiosity - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu curiosity, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Investoři se dál zbavují akcií Alphabetu. Kurz cenných papírů matky internetového vyhledávače Google klesl během jedné obchodní seance o téměř osm procent poté, co investory příliš nenadchlo představení chatbotu Bard postaveného na umělé inteligenci. Ve čtvrtek cena akcií zamířila po zahájení obchodování opět dolů, a to o další tři procenta.
Prototyp raketového nosiče Booster 7 stanovil toto pondělí firemní rekord společnosti SpaceX. Její inženýři v texaské zátoce Boca Chica zažehli naráz hned sedm z třiatřiceti motorů Raptor, kterými má být superobří raketa miliardáře Elona Muska vybavena. Byť by se mohlo zdát, že sedm z třiatřiceti je nízké číslo, počet motorů je nutné zasadit do kontextu.
Dobré ráno! Je 217. den roku, svátek má Kristián a v tento den před 250 lety na základě smlouvy mezi Pruskem, Ruskem a Rakouskem došlo k prvnímu dělení Polska. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Ve věku 85 let zemřel publicista a spisovatel Karel Pacner. Proslavil se především publikacemi o kosmonautice a vesmíru. V roce 1969 byl jako novinář v USA na startu mise Apolla 11. Pro deník E15 loni komentoval úspěšný let soukromé vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. „Musk je inspirátor, díky němu se kosmonautika opět rozhýbala,“ řekl v rozhovoru.
V posledních dnech musel zpozornět i ten, koho výpravy do vesmíru příliš neoslovují. K sousední planetě během několika dnů dorazily hned tři sondy. Americká Perseverance v rámci programu Mars 2020 na „rudé planetě“ dokonce přistála a začne hledat známky mimozemského života, který tam v minulosti mohl být. Sekundovat americkému stroji budou sondy Amal Spojených arabských emirátů a čínská Tchien-wen.
Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před 22:00 SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Úspěch potvrdila NASA, která také vydala první fotografie pořízené roverem z místa dosednutí. Přistávací manévr dokumentovala na webu televize NASA. Přenos přistání roveru NASA Perseverance sledoval ve francouzském Národním centru kosmického výzkumu (CNES) i francouzský prezident Emmanuel Macron
Na Marsu ve čtvrtek přistane automatický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. K hlavním úkolům vozítka Perseverance bude patřit hledání známek mikrobiálního života na rudé planetě v dávné minulosti. Během krátké doby osmi dnů je to už třetí vědecký aparát vyslaný lidmi, který k Marsu dorazil.
Raketa Atlas V dnes z Mysu Canaveral na Floridě vynese robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které má příští rok v únoru přistát na Marsu. Největší automatický vědecký rover, který doposud americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA) sestavil, má na Marsu hledat známky možného minulého života i vyzkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na tuto planetu. Start mise proběhl bez problémů ve čtvrtek 13:50 SELČ. Sledovali jsme jej v přímém přenosu.
Pojízdný robot Curiosity, který pro NASA mapuje povch Marsu, zachytil zatím své nejlepší panorama s nejvyšším rozlišením na povrchu planety. Výsledná fotografie je složená z více než tisícovky snímků pořízených během svátku díkůvzdání v roce 2019. Obsahuje soubor 1,8 miliardy pixelů marsovské krajiny.
S novinkami z Marsu se v poslední době roztrhl pytel. Napřed vědci oznámili, že díky satelitnímu radarovému průzkumu odhalili pod jeho póly obří ledovec. Ten je prý natolik velký, že pokud by se ho lidstvu podařilo rozpustit, pokryl by povrch planety až 1,5metrovou vrstvou vody. Někdo asi moc koukal na Total Recall.