čvut průmysl 4 0 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu čvut průmysl 4 0, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mnoho malých a středních firem přistupuje k automatizaci a robotizaci zatím velmi rezervovaně. Podle Jana Hirše, ředitele pro Industry 4.0 společnosti T-Mobile je to škoda, protože především nástup 5G sítí jí výrazně zlevnil a dnes se vyplatí automatizovat i výrobu v menších sériích. „Díky rozvoji 5G sítí klesají v současnosti náklady na moderního robota na zlomek původních cen,“ říká v rozhovoru.
Evropská investiční banka (EIB) poprvé v historii půjčila peníze na budování cloudu v Evropě. Francouzská společnost OVH může začít čerpat 200 milionů eur na posílení sítě datacenter ve Francii, Německu a v Polsku. Starý kontinent prostřednictvím EIB reaguje na skutečnost, že se mu nepodařilo vybudovat silné globální cloudy a je závislý zejména na americkém triu Amazon, Microsoft a Google ovládajícím 75 procent evropského trhu.
Co předpovídá více než dvě stě ředitelů výrobních firem a jaké závěry vyšly z unikátního 3D modelu světa využívající umělé inteligence? Jaké cíle a priority si klade koncepce vlády na podporu českého průmyslu? Jak řešit krizi v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, aby dopady pro české firmy byly co nejmenší? Témata diskuse osobností českého průmyslu o aktuálních trendech, problémech a jejich řešení, na kterou zve Národní centrum Průmyslu 4.0.
Moderní auta dostávají čím dál pokročilejší techniku, která se stará jak o jejich šetrnost k životnímu prostředí, tak o bezpečnost posádky. Jasným trendem je automatizace jízdy a právě v systémech pro ni potřebných je světovou špičkou společnost Valeo. Mnohé tyto systémy vyvíjí Valeo v pražském vývojovém centru, kterému šéfuje Leoš Dvořák a vede tady rychle se rozrůstající partu inženýrů. Podle Dvořáka může právě plně autonomní jízda přiblížit auta a s nimi spojené služby širokým masám, pro které se dnes ...
Nahrazení lidí roboty mělo zefektivnit práci. Řada podniků ale na jejich napájení drahou elektřinou prodělává. Investice do robotizace z minulých let se v některých případech firmám nemusejí nikdy vrátit. „Průmysl by doplatil na to, že se spolehl na nízké ceny energií,“ konstatuje přední český vědec a odborník na roboty a umělou inteligenci Vladimír Mařík, zakladatel a vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
Válka na Ukrajině dělá starosti energeticky náročným výrobcům hnojiv z holdingu Agrofert. Ti sice mohou na trhu prodávat své výrobky dráž, přesto museli kvůli vysokým cenám plynu několikrát snížit výrobu. „Od loňského podzimu jsme nevyráběli naplno asi 30 dní. U výroby hnojiv jsme zjednodušeně řečeno přišli o zhruba desetinu tržeb,“ vypočítává Petr Cingr, místopředseda představenstva Agrofertu, který má v holdingu na starosti právě divizi hnojiv, paliv, olejů a obnovitelných zdrojů.
Masový přesun na home office a rozvoj IT hrají do karet firem budujících datová centra. Státní zakázky zatím paradoxně až takovým hybatelem oboru nejsou. „Rezistence je samozřejmě obrovská,“ říká k ochotě úředníků přijímat nové technologie Milivoj Uzelac, majitel tuzemského stavitele datových center Altron.
Společnost ČEPS, která je výhradním provozovatelem elektroenergetické přenosové soustavy ČR, nedávno oznámila, že se zabývá výzkumem možností využití umělé inteligence v rámci své činnosti. Jak ale říká Radek Hartman, člen představenstva zodpovědný mimo jiné za oblast ICT, ČEPS nepočítá s tím, že umělá inteligence v budoucnu nahradí lidský faktor. Pouze poskytne odborníkům společnosti přesnější informace pro rozhodování.
Se splněním závazku energetických úspor do roku 2030 pomůže Česku polostátní společnost ČEZ. Dohodu o zvyšování energetické účinnosti dnes na ministerstvu průmyslu v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Evropská směrnice stanovuje, že stát musí v letech 2021 až 2030 uspořit 0,8 procenta z konečné spotřeby energie. Požadavek na energetické úspory stanovený pro období let 2014 až 2020 Česko neplní a pokud cíle nedosáhne, hrozí ČR ...
Pokles ziskovosti kvůli dopadům pandemie koronaviru letos očekává 70 procent tuzemských výrobních průmyslových firem. Vyplývá to z analýzy českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 253 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu od června do srpna letošního roku. Výsledky byly představeny na Národním průmyslovém summitu 2020.