dalajláma v česku 2016 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dalajláma v česku 2016, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tibetský premiér v exilu Lobsang Sangay navštívil minulý týden Českou republiku při příležitosti konání festivalu dokumentů s lidskoprávní tématikou Jeden svět. Lobsang Sangay vystudoval právo na indické univerzitě v Novém Dillí a poté díky Fulbrightově stipendiu pokračoval ve studiích na Harvardu. Od roku 2011 vykonává nejvyšší tibetskou politickou funkci „sikjong“. Jako zástupce tibetského lidu dlouhodobě prosazuje takzvanou politiku střední cesty, tedy snahu dosáhnout spolupráce mezi Tibetem a Čínou. Na...
V Torontu v noci na sobotu zemřel pamětník holokaustu a podnikatel českého původu Jiří Brady. Ve věku 90 let podlehl srdečnímu selhání. Za války prošel několika koncentračními tábory. V Kanadě žil od roku 1951, řekl jeho příbuzný, bývalý ministr kultury Daniel Herman.
Státní vyznamenání, to jsou řády a medaile pro radost i pro zlost. Kvůli výběru lidí, kteří je obdrželi, se v novodobé historii země nevyhnul kritice ani jeden ze tří dosavadních prezidentů.
Prezident Miloš Zeman jmenoval u příležitosti Dne vítězství šest generálů. Nepovýšil ale ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, ačkoli je vláda do generálské hodnosti rovněž navrhla. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po schůzce se Zemanem naznačil, že jména navržených generálů nebyla předem konzultována. Nevyloučil, že kabinet Koudelku a Procházku na generály navrhne znovu.
V posledních několika letech dochází k viditelnému posílení vztahů České republiky a Číny. Signalizuje to nejen rétorika prezidenta Zemana či návštěva jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga, ale také odkup fotbalové Slavie čínskou společností CEFC, zřízení přímé letecké linky z Prahy do několika čínských měst nebo pozvánky na oslavy čínského nového roku v Obecním domě, nedávno vylepené v pražském metru. O tom, co všechno pro nás rostoucí čínský vliv může znamenat, se ale ví jen málo. Pro pochopení jejího ...
Jsou to krizové týdny české politiky. Řeč je o období mezi dvěma státními svátky, 28. říjnem a 17. listopadem. Velká vydavatelství by do svých průvodců pod označením Praha nebo Česká republika mohla o tomto období napsat – pravidelné občanské protesty.
Lidé zaplnili Staroměstské náměstí, aby se zúčastnili oslav 28. října. Tato akce má sloužit jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě. Důvodem byl spor kolem neudělení státního vyznamenání pro bývalého vězně z Osvětimi Jiřího Bradyho. Tomu se proto dostalo jiných ocenění. Na akci zakončené rozsvícením svíček a zpěvem hymny převzal medaili olomoucké Univerzity Palackého a ocenění zlínského primátora. Stovky lidí se po skončení akce vydaly na protestní pochod na Hrad.
Vzájemný obchod s Čínou se letos snižuje, příliv čínského kapitálu do tuzemských firem klesl, řada ohlášených vstupů čínských firem má zpoždění. Vyplývá to z vyjádření firem a analytiků. Objem čínských investic v ČR, které dojednala agentura CzechInvest, ovšem stoupá. Analytici vliv Číny na českou ekonomiku nepřeceňují.
Část politické scény zvažuje, zda se má zúčastnit předávání státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Úvahy o bojkotu vyvolaly události kolem setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou a následné reakce Hradu. Hlava státu podle Hermana kvůli této schůzce nevyznamená jeho strýce Jiřího Bradyho.
Na třídenní návštěvu České republiky přicestoval čínský prezident Si Ťin-pching, jeho dnešní program se nesl v neformálním duchu. Na programu měl setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Pozornost tak budily spíše protestní akce aktivistů upozorňujících na porušování lidských práv v Číně, provázené v některých případech střety se stoupenci prezidenta komunistické Číny.