dalniční kupony slovensko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dalniční kupony slovensko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Systém k elektronickým dálničním známkám začal v úterý po 16:00 znovu fungovat. Řidiči tak mohou nakupovat dálniční viněty pro příští rok. Uvedl to mluvčí společnosti Cendis, která má systém na starosti, Martin Opatrný. Systém byl od rána kvůli chybě mimo provoz. Identifikované problémy se podle firmy podařilo opravit. Nové elektronické dálniční známky nahradí dosavadní papírové kupony, platit začnou od ledna. Dosud řidiči i přes potíže nakoupili přes 800 nových dálničních známek.
Prodej nových dálničních e-známek začne v posledním letošním měsíci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. Platnost viněty si přitom budou moci nastavit až s devadesátidenním předstihem, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém za 309 milionů korun, jehož přípravu provázely z počátku problémy, je podle něho téměř hotový. Ceny známek zůstanou stejné jako letos.
Dálniční poplatky se v Evropě oproti loňsku příliš nezměnily, z vyhledávaných zemí zdražily pouze v Rakousku. I přesto si však čeští řidiči oproti loňsku o pár korun připlatí, a to kvůli oslabení koruny.
Dálniční poplatky v zahraničí se oproti loňsku příliš nezměnily. Ve většině okolních zemí zůstaly ceny stejné, mírně zdražily známky v Rakousku nebo Maďarsku. V Německu pak řidiči mohou stále využívat dálnice zadarmo, tamní vláda však chystá poplatky už v příštím roce. Vyplývá to z informací Autoklubu ČR. Zatímco v některých zemích je pro průjezd dálnicí stejně jako v Česku nutné mít dálniční známku, v řadě zemí je průjezd zpoplatněn pomocí mýtného systému.
Přes pět miliard korun ročně získá Česko prodejem dálničních známek. Příspěvek do státní kasy by však mohl být vyšší, pokud by tuzemské úřady dokázaly vymáhat pokuty od zahraničních dopravců a řidičů projíždějících přes zpoplatněné úseky v Česku bez dálniční známky. To je nyní možné pouze v případě, že pachatele zastaví policie přímo v terénu. Stejnou věc ale řeší i ostatní členské státy EU. Evropská komise proto nyní chystá změnu, která posílí jejich možnosti v boji s přeshraničními neplatiči.
Prodejem dálničních známek získává stát do své kasy každoročně miliardy. Jen v roce 2017 se vybraná částka za dálniční známky vyšplhala na zhruba pět miliard korun. Letošní číslo by mělo být podobné, jejich cena se totiž nemění.
Cena měsíčního kupónu bude 440 korun a cena desetidenního kupónu 310 korun. Dálniční známky budou opět opatřeny bezpečnostními prvky proti padělání.
Zatímco u nás nebo na Slovensku se cena dálničních známek nemění, v Rakousku mírně prodraží, a to jak ta roční, taky ty s kratší dobou platnosti.
Ministerstvo dopravy připravilo plán na přechod od papírových dálničních kuponů k elektronickému kamerovému systému, takzvanému videotollingu. Návrh na přechod k systému, který využívá například Slovensko a Maďarsko, plánuje úřad předložit vládě do konce měsíce. Na silnicích ale systém zřejmě nebude dříve než v roce 2019.
Elektronické dálniční známky na Slovensku oplývají jen samými superlativy. To v Česku je to jinak. S tradičními papírovými kupony jsme výrazně pozadu.