dálniční známka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dálniční známka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. Pro rok 2023 se toho u známek moc nemění – zůstává stejný formát, způsob nákupu, a navzdory původním předpokladům také cena. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy střední Evropy?
Chorvatsko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Každoročně se tam vypraví statisíce Čechů, které láká nejen dobrá dostupnost – cesta z Prahy do severochorvatské Rijeky trvá něco přes osm hodin – ale také rozmanitost země. Díky množství zajímavých ostrovů a regionů si tam přijdou na své milovníci přírody, památek i moře. Od roku 2023 by měla být navíc cesta ještě jednodušší. Země je součástí Schengenského prostoru a platí v ní eura.
Dálniční známka na jeden den pro Česko zatím neexistuje. To se ovšem v budoucnu změní. Jednodenní dálniční známka dorazí do Česka během pár let, a to díky evropské směrnici. V současnosti je nejlevnější desetidenní dálniční známka, která vyjde na 310 korun.
Digitalizace Česka pokračuje. Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy, který lidem umožní řešit problémy s řidičskými průkazy, jejich výměnu, získat výpis z bodového konta, ale i ověření registrace taxi nebo průkaz řidiče taxi. Portál je propojený s Portálem občana.
I když to tak na první pohled nevypadá, dálniční známky v České republice procházejí pomalými evolučními změnami. Velkou věcí byl přechod od papírových vinět k elektronické verzi před dvěma lety. Další změny se připravují. Díky nařízení Evropské unie se brzy dočkají i ti, kdo dálnici využívají jen velmi zřídka.
Zpoplatněné úseky dálnic a silnic první třídy vynášejí čím dál více nejen státu, ale i správci mýtného systému, společnosti CzechToll z investiční skupiny PPF. CzechToll loni navýšil tržby od státu meziročně o 150 milionů korun na necelou miliardu a zisk o deset milionů na 110 milionů. Uvedl to ve výroční zprávě. Platby státu za provoz systému CzechTollu tak byly loni nejvyšší od prosince roku 2019, kdy společnost nahradila rakouského předchůdce Kapsch. PPF má s mýtným byznysem velké plány a chce dál ...
Itálie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací vůbec. Není divu – dlouhé pobřeží, krásné hory, historické památky a výborné jídlo tvoří ideální dovolenkový mix. Chystáte se do Itálie autem? Přečtěte si, kudy jet, na kolik vás cesta vyjde a další důležité informace, které byste před výjezdem měli vědět.
Telekomunikace jsou v současné době jedním ze základních segmentů ekonomiky a fungování mobilních služeb je naprosto zásadní pro fungování společnosti. To se ostatně ukazuje i na Ukrajině, kde se díky obrovskému úsilí operátorů a jejich dodavatelů technologií daří provozovat síť jakžtakž v chodu, a i díky tomu mohou miliony uprchlíků udržovat kontakt se svými blízkými (a vojáci posílat videa, jak ničí ruskou techniku řízenými střelami).
Češi na slevy slyší, ať už jde o jogurty, televizory, nebo dovolené u moře. Co když ale dojde na něco mnohem většího, třeba elektromobil za milion? Pohled za hranice ukazuje, že Evropané vzali státní dotace na nákup elektrických a hybridních aut útokem, takže vlády už s nimi musejí brzdit. V Česku se masivnější podpora teprve chystá, na běžné spotřebitele však mířit nebude.
Chybně zadanou elektronickou dálniční známku mohou řidiči nově opravit i v době její platnosti. Motoristé tak mohou změnit až dva znaky v SPZ a také stát, kde bylo vozidlo zaregistrováno. Oprava je ovšem možná pouze jednou. Dnes o tom informoval správce systému, státní podnik Cendis. Dosud bylo možné chyby opravovat jen před začátkem platnosti známky.