danové přiznání 2020 a danový bonus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu danové přiznání 2020 a danový bonus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pro OSVČ je vyplnění a odevzdání daňového přiznání zpravidla samozřejmostí. Daňové přiznání však v praxi často vyplňují i zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Kdo nebude za rok 2021 platit žádnou daň z příjmu? Jaké příjmy podléhají zvýšené daňové sazbě?
Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 korun, oproti loňskému roku se tedy zvýší o 1000 korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo ztěžuje čerpání daňového bonusu.
Během letošního roku zaplatí rodiče s více dětmi vyšší daň z příjmu, než bude činit jejich roční daňová povinnost za rok 2021, vznikne jim tedy nárok na daňovou vratku. Podívejme se v praktických příkladech, jak bude daňová vratka vysoká.
Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Uvedlo to ministerstvo financí. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun. Analytici čekají za celý rok nadále schodek rozpočtu spíše kolem 400 miliard korun. Tomu by mělo pomoci oživení ekonomiky v druhé půlce roku.
Dnes končí termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2020 v papírové podobě. Jde o prodloužený termín z původního 1. dubna. Dnes je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou. V elektronické verzi lze přiznání podat do 1. června místo 3. května. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem je standardní lhůta do 1. července.
Do daňového přiznání za rok 2020 se uvádí všechny zdanitelné příjmy, většina OSVČ během roku 2020 měla příjmy ze své samostatné výdělečné činnosti omezené, na druhou stranu čerpaly OSVČ státní pomoc například formou kompenzačního bonusu, ošetřovného nebo provozních dotací. Jak je to s daňovými povinnostmi v takových případech?
Odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů bez postihu můžou letos fyzické i právnické osoby o měsíc později, než bývá jejich obvyklou povinností. Formuláře v papírové podobě odevzdávají nejdéle do 3. května, elektronická podání nejpozději k 1. červnu.
O ošetřovné na dítě do věku 10 let nebo i na starší dítě závislé na pomoci jiné osoby kvůli uzavřeným předškolním a školním zařízením či nařízené karanténě a izolaci v měsíci únoru žádají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) do 19. dubna. Avšak pozor – ošetřovné za péči o dítě v měsíci únoru se vylučuje s čerpáním kompenzačního bonusu.
Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že ...
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.