daňové úlevy koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu daňové úlevy koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda dnes také schválila dva nové kompenzační programy pro podnikatele.
Přímá finanční pomoc dál putuje k podnikatelům a firmám s velkým zpožděním. Od začátku druhé vlny, tedy zhruba od října, přišlo na jejich účty kolem sedmi miliard korun. Na úvěrech získaly firmy dalších jedenáct miliard, jak plyne z údajů zveřejněných ministerstvy a z propočtů deníku E15. Další desítky miliard jsou přislíbené, u většiny programů se však žádosti teprve vyhodnocují. Nově oznámené dotace – například pro restaurace a hoteliéry – jsou stále ve fázi příprav.
Bělorusko čelí odlivu mozků. Jeho sousedé od Ukrajiny až po pobaltské republiky se snaží nalákat mladé talenty a úspěšné firmy, aby přesídlily. Slibují jim rychlé vyřízení formalit i daňové úlevy.
Na jaře zažily firmy bezprecedentní šok. Ti největší průmysloví výrobci museli dokonce zastavit provoz, kvůli zavřeným obchodům neměli ani odbyt. Vláda velmi dobře ví, že opakování této situace se musí vyhnout, protože návrat jarního režimu by ekonomika už nejspíš neunesla. I když jsou podmínky aktuálně vyhlášeného lockdownu o něco mírnější a hned od počátku je doprovází kompenzační opatření, bude to opět pro firmy velká výzva. A budou se s ní muset opět vypořádat hlavně samy.
Českou ekonomiku s největší pravděpodobností nečeká bleskové oživení symbolizované písmenem V, návrat k předkrizovému stavu může naopak trvat několik let. Shodují se na tom účastníci červnového průzkumu J&T Banky z řad majitelů a vrcholových manažerů tuzemského byznysu. Tempo pokrizové obnovy ekonomiky podle odborníků podvázala liknavá reakce státu na podporu firem v počátcích pandemie.
Krize covid-19 zaskočila nejednu domácnost. Lidé začali řešit výši svých úspor a někteří z nich si položili i otázku, jak dlouho se svou finanční rezervou vydrží. Což je podle odborníků velice příhodná otázka.
Jižní Korea se stala příkladem úspěšného a hospodářsky méně bolestivého boje proti koronaviru. Těžko by ho ale zvládla bez společnosti Samsung, jejíž skutečnou sílu krize ukázala. Jihokorejská občanská společnost přitom v posledních letech žádá opak – usměrnění mocných rodinných konglomerátů, takzvaných čebolů.
Plus za rychlost a ráznost na začátku, minus za absenci možných scénářů vývoje a jasnějších plánů či vizí pro budoucnost blízkou i vzdálenější. Tak hodnotí čeští byznysmeni, které oslovil deník E15, prozatímní kroky vlády v boji proti koronaviru. Shodují se na tom, že stejně jako v jakékoliv jiné krizi je i v té současné nutné jednat rychle, rázně a dělat efektivní opatření.
Evropští výrobci automobilů se ocitají pod značným ekonomickým tlakem. Produkci nových vozů zastavily odstávky vyvolané pandemií koronaviru, prodeje aut rychle klesají a k tomu se navíc blíží klíčový termín – konec letošního roku –, dokdy automobilky musejí snížit průměr emisí vozového parku u osobních aut na 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr, jinak by čelily velmi vysokým pokutám EU.
Ve všech nemocnicích to dnes vypadá stejně: Řeší pandemii, a proto omezily standardní péči, plánované výkony, které je živí. Kromě toho musí nakupovat ochranné pomůcky, jejichž pořízení nyní vyjde někdy až na dvacetinásobek normální ceny. Aktuálním problémem zdravotnických zařízení je tak navíc i krizové financování. Podle odhadu ministerstva financí se české zdravotnictví letos propadne do deficitu zhruba čtyřiceti miliard korun. Nejen kvůli vyšším nákladům na péči, ale i v důsledku ekonomické recese.