daňový balíček 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu daňový balíček 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká ekonomika letos poroste o 3,1 procenta, odhaduje ministerstvo financí v nové lednové makroekonomické prognóze. Rezort tak zhoršil svůj výhled z loňského září, kdy ještě očekával růst o 3,9 procenta. Novou predikci využije ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k přípravě novely státního rozpočtu pro tento rok, kterou chce předložit na přelomu února a března.
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Ani pokračující pandemie koronaviru v Česku nesrazí růst cen tak, jak lidé bývali zvyklí během dřívějších recesí. Realitou naopak bude inflace rostoucí rychleji, než považuje za optimální Česká národní banka, tedy kolem dvou procent. Do prvních měsíců roku 2021 země vstoupí s ekonomikou zčásti zdecimovanou vlivem vládních lockdownů, s rizikem oslabení koruny a s přísliby štědrých útrat státu. To vše může tlačit ceny vzhůru zdaleka nejen na počátku nového roku.
Takzvaný daňový balíček by měl začít platit od začátku ledna. V prosinci normu zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a senátoři. Prezident Miloš Zeman oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje, a toto pondělí návrh daňových změn bez podpisu vrátil předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO). Podle některých právníků je ale možné, že Zeman zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by se daňový balíček znovu vrátil do Sněmovny. Na konci dopisu adresovaného Vondráčkovi totiž prezident napsal...
V roce 2021 čeká spoustu novinek nejen na podnikatele. Vybrali jsme nejdůležitější změny, na které je dobré připravit se už teď.
Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, která schválila Poslanecká sněmovna a nyní o něm má jednat Senát. Součástí daňových změn bylo zrušení takzvané superhrubé mzdy, zavedení dvou sazeb daně podle výše příjmu a zvýšení daňové slebvy na poplatníka.
Český stát si prvně od oznámení daňového balíčku šel pro peníze na finanční trhy. Výměnou za své dluhopisy získal devět miliard korun, avšak investoři si řekli o nejvyšší úrok od letošního května. Vyšší požadované úroky jsou podle ekonomů odrazem obecně klesající popularity státních dluhopisů mezi investory. V jisté míře však mohla do rostoucích výnosů promluvit obava o rozpočtovou odpovědnost české vlády.
Před rokem agentura Moody’s zvýšila České republice rating na úroveň Aa3. Ministryně financí ČR tehdy uvedla, že rating je pro investory důležitým vodítkem, které ukazuje, jak se zemi daří a jak je pro ně daný stát rizikový. Dodala, že díky lepšímu ratingu můžeme ušetřit peníze na financování státního dluhu, jež následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba, jako třeba na zdravotnictví, vědu a výzkum či opravy silnic. Ani vykladači horoskopů tou dobou neměli potuchu o pandemii 2020.
Při zrušení superhrubé mzdy si zaměstnanci finančně polepší i o desetitisíce korun za rok, přestože budou mít stále stejně vysokou hrubou mzdu. Podívejte se na příklady – na grafice v naší galerii uvidíte, kolik ušetří konkrétní třeba učitel, hasič či záchranář.
Včerejší daňové Noci dlouhých nožů padly za oběť zbytky fiskální odpovědnosti a fiskální bezpečí našich potomků. Nejen že naše děti musí žít v zemi, kde záleží více na pivu než na vzdělání, ale od čtvrteční noci také v zemi, kde je bezhlavé zadlužování v pořádku, kde „zdroje jsou“ a nad budoucností se nonšalantně mává rukou.