dánsko koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dánsko koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Levná a snadno skladovatelná vakcína britsko-švédské společnosti AstraZeneca má teoreticky všechny předpoklady být globálním pilířem očkování. Místo toho je symbolem vakcinačních nesnází a frustrací. Dodávky látky do EU váznou, zčásti i kvůli vakcinačnímu nacionalismu. Zároveň přibývá unijních zemí, které pozastavily aplikaci preparátu v obavě z výskytu krevních sraženin u očkovaných.
Na cestovním ruchu závislé jihoevropské státy naléhají na urychlené zavedení unijního pasu, kterým dotyčný prokáže očkování proti koronaviru. Mezitím lákají cestovatele z Izraele a Británie, kde je vakcinace v pokročilejším stadiu. Debata o jednotném dokumentu v sedmadvacítce však není snadná, výhrady mají Francie i Německo. Výsledkem může být letní chaos, kdy bude každá země uplatňovat vlastní pravidla.
Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny "rychle jednajících států", které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti COVID-19. Oznámil to podle agentury APA rakouský kancléř Sebastian Kurz. K virtuálním jednáním skupiny států, které zpočátku úspěšně zvládaly covidovou pandemii, Kurz v minulosti zval i českého premiéra Andreje Babiše.
Spojené arabské emiráty (SAE), oblíbená turistická destinace a transportní uzel, jsou po Izraeli druhou nejúspěšnější zemí v očkování proti koronaviru. Vsadily na mix západních a východních vakcín a věří, že do konce roku tak bude proti nákaze chráněná celá jejich dospělá populace. Dubaj doufá, že díky tomu na podzim bude moci otevřít světovou výstavu Expo, která by mohla přitáhnout asi 25 milionů návštěvníků.
Od zahájení očkování proti koronaviru se hovoří o tom, že vlastníci potvrzení o ukončené vakcinaci by mohli mít výhody před ostatními. Je to velmi ošemetná záležitost, na které v rámci Evropské unie nepanuje shoda. Zatímco země závislé na turistech vidí v očkovacím certifikátu, průkazu či pasu způsob jak oživit cestovní ruch, podle jiných názorů je tento prostředek diskriminační.
Prodej nových automobilů v západní Evropě v lednu meziročně klesl o 25,6 procenta na 762 525 vozů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1990. Vyplývá to ze statistiky německého Centra pro automobilový výzkum (CAR). Propad západoevropského trhu ostře kontrastuje s vývojem v Číně, kde se lednový prodej aut podle údajů svazu PCA zvýšil o 25,6 procenta na 2,18 milionu vozů, uvedla agentura DPA.
Od pátku se změní pravidla testování na COVID-19 pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států. Po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něho je potřeba reagovat na šíření nových mutací koronaviru. Dosud byla většina evropských zemí v červené barvě značící vysokou míru rizika.
S obavami ze šíření nových, nakažlivějších mutací koronaviru roste význam rychlého proočkování lidstva. I Evropská unie, jedna z nejvyspělejších částí světa, však s tímto úkolem zatím nepříliš úspěšně zápasí. Na vině je řada faktorů. Kritice čelí systém hromadného objednávání vakcín, situaci zhoršují výpadky nasmlouvaných dodávek. Některé země rozjíždějí očkovací programy pomalu, navíc se proti nim zvedá odpor obyvatelstva a hrozí dokonce útoky na očkovací centra.
Znáte komedii Lítám v tom, ve které jde George Clooney za životním snem nalétat deset milionů mil, a tak vstoupit do klubu několika mála vyvolených, kterým se to podařilo? Zatímco ve filmu zastavil profesionálního vyhazovače z práce až padák pro něho samotného, dnes by čelil daleko obtížnějším překážkám.
V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ten zároveň uvedl, že vláda v pondělí požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii koronaviru.