david marek ekonomika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu david marek ekonomika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Firmy v Česku začínají bojovat proti vysoké inflaci a související energetické krizi také uplatňováním takzvaných inflačních doložek. Ty jim umožňují zdražit služby a přenést rostoucí náklady za energie a jiné položky na zákazníky či odběratele. Podle některých ekonomů však tato praxe může způsobit, že míra inflace, a tím pádem i úrokové sazby zůstanou na vysokých hodnotách po delší dobu.
Nejslabší od roku 1993 byl loni prodej nových osobních automobilů v Evropské unii a ani letos nemohou automobilky počítat s výrazným zlepšením. V lepším případě vyrábí závody omezeně, v horším vůbec - jako například „odstavená“ Toyota v Kolíně. Objednávek nových vozů navíc v posledních měsících výrazně ubývá - šetří firmy, šetří běžní zákazníci.
Nový prezident s ekonomikou nepohne. Složení bankovní rady České národní banky dokáže na rozdíl od svého předchůdce ovlivnit jen minimálně.
Rovněž napřesrok čeká zemi zdražování. Nebude tak živelné jako v letošním roce, přesto ale bude bolet. Dobrou zprávou je, že se do konce příštího roku Česko podle ekonomů oslovených deníkem E15 zbaví strašidelné dvouciferné míry inflace. I tak ceny povyrostou o vyšší jednotky procent. Českou národní bankou deklarovaný dvouprocentní inflační cíl ovšem po celý příští rok zřejmě zůstane krásnou utopií. Vyvrcholit by měla inflace na počátku příštího roku, a to hodnotami kolem dvaceti procent.
Ani na posledním letošním měnově-politickém zasedání bankovní rada České národní banky nezměnila klíčovou úrokovou míru. Takzvanou dvoutýdenní repo sazbu ponechala na sedmi procentech. Na této úrovni se nachází již od června. Na druhou stranu vývoj inflace však nenahrává případnému snížení sazeb v dohledné době.
Česká recese je nevyhnutelná a její dno může ležet nečekaně hluboko. Toto temné poselství alespoň nabízí pohled do analytických prognóz vývoje tuzemské ekonomiky pro nadcházející rok, kdy nejčernější vize počítají s meziročním propadem převyšujícím dvě procenta. Jak uvádějí reporty monitorované agenturou Bloomberg, nejhlouběji má tuzemská ekonomika spadnout na přelomu prvního a druhého čtvrtletí. Tehdy má pomyslný měřák ekonomické aktivity ukazovat bezmála procento do záporu.
Zatlačit na šéfa ohledně vydatného zvýšení mzdy může znamenat totéž jako zažádat si o podstatné zdražení hypotéky nebo půjčky na auto. Tímto směrem alespoň míří scénář měnové politiky České národní banky pro případ, že by v tuzemské ekonomice zavládl mzdový boom. Scénář takzvané mzdově inflační spirály totiž počítá s dalším významným růstem základní úrokové sazby centrální banky; kupříkladu hypotéky by při obdobné proporci růstu sazeb podražily až takřka o třetinu. „Černý“ scénář zmiňuje listopadová zpráva...
Hlavní motivací generála ve výslužbě Petra Pavla pro vstup do souboje o Hrad jsou hodnoty, které podle něj reprezentuje jeho soupeř a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Představil jsem si jeho mnohokrát zdůrazňovanou inspiraci Viktorem Orbánem a řekl jsem si, že bych rozhodně nechtěl, aby Česká republika šla stejnou cestou, jakou dnes jde Maďarsko,” říká v rozhovoru pro E15 Petr Pavel.
Přepravovaného zboží z Asie do Evropy v předvánoční sezoně přibývá, ceny dopravy rostou a e-shopy si mnou ruce: žádné z pravidel typických pro minulé roky nyní neplatí. Výrobků mířících do Evropy především z Číny totiž v posledních měsících ubývá. „Vánoční sezona, kterou v těchto měsících obvykle zažíváme, letos vůbec neexistuje,“ říká Martin Jukl, ředitel pro námořní a leteckou dopravu v logistické a přepravní společnosti DSV. Úbytek přepravovaného zboží je mimo jiné důsledkem bezprecedentního vývoje ...
Nedostatek dílů opět významně omezuje výrobu automobilek. Potíže hlásí nejen třeba tuzemské závody Škody Auto, ale také další výrobci v Evropě, Asii i ve Spojených státech. Scházejí kupříkladu polovodiče či bateriové komponenty. Navíc jsou stále dražší místa na plavidlech, která přepravují vozy mezi kontinenty. Zdevastované dodavatelské řetězce představují vážné riziko hlavně na evropských trzích, kde automobilky čelí kombinaci bolestného poklesu prodejů a prudkého růstu cen energií.