deflace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu deflace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká měna je rekordně pevná, ale čím výše vylezeš na strom, tím více si natlučeš, když spadneš. Jako by se česká koruna chtěla vysmát investiční bance Nomura, která před pár týdny věštila koruně hlubokou měnovou krizi.
Pandemie internetové prodejce namlsala, jenže letos museli mnozí z nich veškeré plány roztrhat a začít znovu. Do podobné situace se dostal online prodejce knih z druhé ruky Knihobot, který sice na tržbách vyrostl o sto milionů korun na konečných 182 milionů, ale i přesto musel propustit třetinu zaměstnanců. „V červnu jsme byli v opravdu těžké situaci, vypadalo to, že bychom to nemuseli přežít,“ popisuje v rozhovoru pro deník E15 jeden ze zakladatelů startupu Dominik Gazdoš.
Prezident Zeman včera pověřil dva nové členy bankovní rady odpovědným úkolem vyvést naši zemi z nevídaně vysoké inflace zpět k cenové stabilitě, na jakou byla naše země léta přivyklá. Úkol, který budou plnit, je nesmírně obtížný. Inflace se u nás kombinací mnoha faktorů dostala na hodnoty atakující 20 procent. Pokud již delší pobyt inflace kolem deseti procent hrozí jejím nebezpečným „zamrznutím na vysokých úrovních“, je riziko, že zbavit se růstu cen bude čím dál složitější
Píše se o tom, že rok 2022 bude nejspíš nejhorším za posledních sto let. Je načase objasnit si všechny důvody. Zaprvé, v tomto roce klesaly jak akcie, tak dluhopisy, které patří mezi nejtradičnější a nejpopulárnější investice.
Pokles ekonomické aktivity je nedílnou součástí hospodářského cyklu. Ať se nám to líbí, nebo ne, jednou za čas se zkrátka objeví. Otázkou vždy zůstává, kdy a na jak dlouho to bude. A také v jakém rozsahu. O hrozící ekonomické recesi mluvili analytici ještě před vypuknutím pandemie nebo války na Ukrajině. Právě události posledních měsíců a let ovšem ekonomikám mnoha zemí zrovna nepřidaly. Česko tak stojí na prahu ekonomické recese – tedy alespoň podle její technické definice.
Deflace. Na Googletrends je to nuda, neřeší ji ani na TikToku. Naopak od roku 2021 frčí slovo inflace. Ta se skloňuje všude – v médiích, hospodách, v politice či na trzích. Ďábel je ale skrytý v detailu. Většinou se řeší spotřebitelská inflace, tempo růstu cen například chleba, másla, zeleniny, papouška či energií. Jejím opakem je spotřebitelská deflace, tedy pokles spotřebitelských cen.
Měnová politika je teď podle člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita relativně přísná. „Různými kanály přispívá k tlumení poptávky, poptávky po úvěrech a po aktivech,“ říká v rozhovoru pro deník E15. „Těžko bych teď hledal důvody, proč by měly jít úrokové sazby nahoru,“ dodal. Nejbližší měnověpolitické zasedání ČNB je na programu na konci září a je pravděpodobné, že základní úroková míra opět zůstane beze změny na sedmi procentech. V rozhovoru Frait rovněž zmiňuje, že vláda s centrální bankou ...
Červencová inflace v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Vyšší v zemích EU je pouze v Pobaltí. Ve světě ale jsou i země, kde je několikanásobně vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. V Česku meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 procenta.
Až se inflace umoudří, ceny se nevrátí zpátky, jen přestanou tak rychle růst. Zní to možná triviálně, ale mnozí lidé stále čekají, že se vrátí časy, kdy si mohli dát v Praze smažený sýr za sto korun. Že ceny jen škytnou, stejně jako litr nafty vyskočil vzhůru a zase se začal vracet zpátky. Se sýrem se to už nestane. Bohužel s námi vyšší ceny budou už napořád.
... v tvář hrozbě deflace křižovala a neváhala...