deflace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu deflace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úrokové sazby se vracejí k dlouhodobému normálu, jenže svět mezitím zbytky předvídatelné normality poztrácel. Už koronavirové roky opětovně přivábily masivní pozornost ke knize Černá labuť a vše nasvědčuje tomu, že půjde o doporučenou četbu i pro další roky. Nyní by ale zájem o dílo dával snad ještě větší smysl. Přirovnání šíření covidu-19 k nepředvídatelné a mimořádně vzácné černé labuti bylo totiž mimo. Ponaučení? Investory by nejvíc mělo děsit dění, které mají přímo před očima. Nové číslo e15 magazínu, ...
Boj s inflací vstupuje do poslední míle. Tu se však nevyplácí podceňovat. Velké centrální banky si to uvědomují a vysílají jasný signál, že restriktivní politika jen tak neskončí. V příštím roce Fed nebo ECB sníží úroky pouze kosmeticky. Naproti tomu ČNB v tomto momentě přemítá nad možností zahájit cyklus redukce sazeb podstatně dříve. Je takový přístup smysluplný?
Hledání viníka drahoty tuzemských potravin má výsledek, který nejspíš exministra Nekulu, jenž pořádal hon na předražující obchodní řetězce, musí dost překvapit. Po farmářích, kteří ohlásili už před časem meziroční zvýšení zisků v průměru o 142 procent, nyní hlásí pěkně naplněné kasičky i potravináři. Až se mnoha lidem otevírá kudla v kapse.
Inflace v meziročním vyjádření klesá již šest měsíců v řadě. Poslední údaj za červenec zveřejněný minulý týden ukázal meziroční růst spotřebitelských cen o 8,8 procenta. Se začátkem příštího roku by se podle našeho odhadu měla meziroční inflace výrazně propadnout.
Neúprosně se přibližuje doba, kdy se opět vyrojí nadšení zastánci bitcoinu přesvědčující své okolí o tom, že cenu kryptoměny znova čeká vzestupná tendence atakující historické vrcholy. Takzvaný halving bitcoinu má nastat již na jaře, událost však provází řada zkreslených představ.
Peking se ve snaze o splnění letošního plánovaného pětiprocentního růstu musí vypořádat s další ranou. Čínský export klesá nejrychleji za tři a půl roku. Může za to opadající zájem západních zákazníků i nedůvěra západních zemí, které chtějí oslabit roli Číny v globálních dodavatelských řetězcích. Roste jen vývoz do Ruska, které kupuje luxusní zboží, ale tamní malý trh nemůže čínské problémy vyřešit. Píše o tom Wall Street Journal.
Spoluzakladatel největšího korporátního držitele bitcoinů na světě poprvé vystoupil v Evropě. Bitcoinový nadšenec Michael Saylor v rámci letňanské konference BTC Prague popsal, proč nynější turbulence na kryptoměnových trzích podle něj z dlouhodobého hlediska bitcoinu jen pomohou. „Bitcoin představuje nejlepší způsob, jak nějaké jmění získat nebo si ho udržet,“ prohlásil Saylor v rozhovoru.
Většina ekonomického výzkumu a praxe dává rovnítko mezi měnovou politiku a posuny úrokové sazby. Vlivné ekonomy zajímají vlivné ekonomiky: USA a eurozóna. Tam je nereálné, aby centrální banka systematicky posouvala kurz ve snaze ovlivnit inflaci. Ale v malé otevřené ekonomice je kurz užitečným taktickým nástrojem.
Bezmála půldruhého roku trvající období dvouciferné inflace stihlo v Česku zdomácnět ve spotřebitelské psychologii i byznysových plánech. Zvrátit její vývoj tak bude během na podstatně delší trať, než předpokládá Česká národní banka. Palčivý růst cen nezmizí z Česka podle ekonomů ani napřesrok. Inflace sice podstatně zpomalí, dvouprocentní cíl ČNB ovšem zůstane zbožným přáním a podle ekonomů může země vysněnou dvojku přivítat až za dva roky. Podmínkou zkrocení inflace je ovšem důvěra zahraničních investorů...
Pokud se vládě podaří najít 70 miliard a snížit o ně náš strukturální schodek, pak bychom měli být rádi. Obzvlášť pokud to zvládne ze dvou třetin na výdajích, jak ministr financí slibuje. A schůzky s Národní ekonomickou radou vlády ukazují, že k tomu má vláda odhodlání. Až v květnu představí balíček opatření, snad nás příjemně překvapí. Ať už to dopadne jakkoli, jednu věc bychom si ze současných snah měli odnést do budoucna.