denacifikace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu denacifikace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
... její demilitarizaci a „denacifikaci“. Ruská armáda následně...
Ukrajinská armáda osvobodila více než polovinu území, kterého se zmocnila ruská vojska po invazi z 24. února, napsala agentura Unian s odvoláním na výzkumníka, který sledoval postup vojsk na základě zpráv z otevřených zdrojů.
Během války na Ukrajině se sociální síť Telegram stala nejoblíbenějším komunikačním prostředkem nejen Ukrajinců, ale i Rusů. Uživatelé na ní tráví až čtyřicet minut denně, osmkrát delší čas než před válkou. Telegram razí absolutní svobodu slova, takže neblokuje ani zjevně propagandistické příspěvky. „Dvakrát si vše zkontrolujte a nevěřte údajům zveřejňovaných na kanálech Telegramu,“ radí uživatelům zakladatel a majitel aplikace, ruský miliardář Pavel Durov.
V Kosovu se opět rozdmýchal spor mezi vládou a tamní srbskou menšinou. Došlo k blokádě dvou hraničních přechodů a střelbě, nikdo však nebyl zraněn. K nevoli Srbů došlo kvůli opětovné snaze o zavedení zákona, který by nutil lidi se srbskými poznávacími značkami aut vyměnit je za kosovské. Kosovo po nátlaku Evropské unie a demonstrantů odložilo platnost zákona o měsíc. Zákon, který protesty „vyprovokoval“, dával kosovským Srbům dva měsíce na to, aby své státní poznávací značky změnili ze srbských na kosovské...
Geografické cíle Ruska na Ukrajině se změnily, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskvě podle něj nejde jen o Doněckou a Luhanskou oblast, ale také o další území včetně jihu Ukrajiny, napsal list Kommersant s odkazem na rozhovor šéfa ruské diplomacie s agenturou RIA Novosti. Lavrov v něm také uvedl, že další mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou za současné situace nedávají smysl.
Tříměsíční sága Elona Muska a Twitteru nekončí, ale teprve začíná. Poté co americký miliardář odstoupil od kupní smlouvy sociální sítě Twitter, se celý případ přesouvá do soudních místností.
Válka na Ukrajině Green deal nepohřbila. Evropská unie naopak plánuje šlápnout na plyn udržitelnosti ještě více. Apetit po ekologicky šetrném financování poroste nejspíš i u českých domácností. Ruská agrese patrně zvýší oblibu například zelených hypoték.
Rusové zakazují jednu západní aplikaci za druhou a z Facebooku udělali dokonce teroristickou organizaci (což je možná jedna z mála věcí, v níž by se dalo s Putinovým režimem souhlasit). Zatím si ale kremelský cenzor s poetickým názvem Roskomnadzor netroufl na dvojici nejpoužívanějších aplikací pro posílání zpráv, a to WhatsApp a Telegram. Telegram je přitom pro postsovětský prostor – a Írán – naprosto zásadní platformou, která už dávno překonala jednoduché posílání zpráv.
Ruský server Meduza avizoval, že jeho šéfredaktor Ivan Kopakov, šéfredaktor nezávislé televize Dožď Tichon Dzjadko, spisovatel a publicista Michail Zygar a zpravodaj listu Kommersant Vladimir Solovjov v neděli uskutečnili rozhovor s ukrajinským prezidentem, který je v Kyjevě. Server přislíbil první rozhovor, který Zelenskyj poskytl ruským médiím od ruské invaze na Ukrajinu, zveřejnit navzdory varování v nejbližších hodinách.
Jedním z nejpoužívanějších výrazů uplynulých dní se stala denacifikace. Získala ale spoustu nových významů. Ruský vůdce Vladimir Putin tímto pojmem odůvodnil „speciální operaci“, v překladu nového rusko-českého slovníku invazi na Ukrajinu. Na Západě včetně Česka se pak denacifikace používá k ironickému popisu bombardování obytných čtvrtí, případně ostřelování školek či nemocnic.