denní vyměřovací základ 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu denní vyměřovací základ 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Z důvodu epidemie koronaviru byly prominuty zálohy v minimální výši za období březen až srpen. Jak to bude dále s platbami měsíčních záloh?
Tatínci mají nárok na týdenní placenou otcovskou dovolenou, kdy mohou pomáhat s péčí o novorozence a mít přitom příjem z nemocenského pojištění. Jak vysoká bude otcovská v roce 2020?
O navýšení rodičovského příspěvku na 300 000 korun bylo napsáno mnohé. Možná ale máte nějaké otázky: Kdo má na navýšení nárok? Je třeba o navýšení žádat? Jaká je maximální výše rodičáku?
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
Má se vám v roce 2019 narodit potomek a nevíte, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, respektive jakou částku budete moci čerpat? Přečtete si odpovědi na nejčastější otázky, které se mateřské dovolené týkají.
Vyřízení rodičovského příspěvku by mělo být jednodušší. Od 1. července totiž nemusíte k žádosti dokládat tzv. „Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“. V něm OSSZ uváděla vyplácenou peněžitou pomoc v mateřství. Teď už můžete cestu na tento úřad vynechat. Úřad práce a ČSSZ si informace mezi sebou předají.
Dlouhodobé ošetřovné se odvíjí od denního vyměřovacího základu žadatele a vyplácí se jednorázově. Spočítejte si, kolik dostanete.
Před časem ministryně práce a sociálních věcí podávala návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc korun. Vše ale dopadlo jinak. Vypadá to, že rodičovský příspěvek se zvýší jednorázově hned o 80 tisíc korun. Nejdříve ale v lednu 2020.