developeři a územní rozvoj - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu developeři a územní rozvoj, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nová rezidenční výstavba i pracovní příležitosti přilákají do Prahy v příštích třiceti letech až 400 tisíc nových obyvatel. Z čerstvé prognózy obyvatel a veřejné vybavenosti, kterou v pondělí prezentoval pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), vyplývá, že představitelé metropole by už nyní měli řešit nedostatečné kapacity na školách a v sociálních službách. Palčivá je situace například v Praze 9, kde rychle poroste počet obyvatel kvůli rozjeté rezidenční výstavbě.
Na trhu s bydlením se nyní pohybuje generace třicátníků, která by měla pomalu přecházet do vlastního bydlení, ale místo toho zůstává v nájmu. Není to jenom proto, že touží po flexibilitě nájmů, jak tvrdí někteří politici i developeři, ale jednoduše proto, že na koupi vlastního bytu momentálně nemají. Rostoucího zájmu o nájemní bydlení se nyní snaží využít investoři, developeři, institucionální pronajímatelé i obce a města. Ne vždy se přitom jedná o dostupné bydlení.
Současné horké počasí jen zdůrazňuje, jak moc je třeba města ochlazovat a zároveň nabídnout obyvatelům únik do přírody. V hlavním městě by ke Stromovce, Petřínu nebo Letné měly v následujících letech přibýt nové rozsáhlé parky, a to park na soutoku Berounky a Vltavy, park Maniny, Trojská kotlina a Trojmezí. Kromě toho se metropole pustí do revitalizace těch starých, ať už na Karlově náměstí, nebo před hlavním nádražím.
Budoucnost rozvoje Prahy je zejména v zastavění brownfieldů, a to klidně výškovými budovami, zaznělo na úterní konferenci REsummit. Rychlejší výstavbě bytů podle předních byznysmenů, bankéřů, architektů a dalších expertů brání legislativa, chybějící územní plány i vysoké hypoteční sazby. Než se zvýší nabídka bytů v hlavním městě, bude podle řečníků pokračovat stahování lidí na periferii města, což dále ovlivní i kancelářský trh.
V Praze 7 se bude v příštích letech stavět na pozemcích o rozloze srovnatelné se Starým Městem. Developeři tam plánují investovat nižší stovky miliard korun. S miliardovými částkami počítá také magistrátní kasa. Ve čtvrti vzniknou až tisíce bytů, kanceláře, obchodní domy, ale také nová budova Vltavské filharmonie. Městská část, kde dnes žije zhruba 44 tisíc lidí, se stane domovem pro dalších 25 tisíc nových obyvatel, zhruba stejné množství lidí zde nově najde práci.
Jeden z největších pražských brownfieldů v areálu někdejšího nákladového nádraží Žižkov stále čeká na změnu územního plánu, která by měla umožnit šestici developerů postavit novou čtvrť pro dvacet tisíc obyvatel. Vedení Prahy 3 si nyní klade novou podmínku – chce mít jistotu, že na místě vznikne tramvajová trať.
Zavedení pravidel pro takzvané kontribuce vyvolalo před rokem v Praze nevoli řady developerů. Příspěvky od nich chtělo hlavní město zejména na výstavbu škol a další veřejnou vybavenost v místě nové výstavby. Nyní se podle studie CEEC Research dvě třetiny oslovených developerů shodují na potřebě kontribucí, byť je považují jen za provizorní řešení. Podle zástupců Prahy a městských částí by trvalou změnu přinesla jen změna rozpočtového určení daní a stavebního zákona.
Současná bytová krize a dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí mění přemýšlení Čechů o bydlení. Ti, kteří stále touží zejména ve velkých městech po vlastním bydlení, stále častěji míří za jejich hranice. „Funguje to tak v Helsinkách, v Londýně, v Paříži a v budoucnu to tak bude i v Praze. Klienti se budou diverzifikovat, proto i náš směr je poohlížet se v jejím okolí,“ říká generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a představuje první mimopražský projekt původem skandinávské firmy.
Praha bude mít více než čtyři měsíce po volbách novou koalici pod vedením Bohuslava Svobody (ODS). Pětice stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti se dohodla na koaliční smlouvě a personálním obsazení jedenácti gescí. Jednotlivé strany musejí dohodu ještě během týdne schválit, Piráti s tím interně začali už v sobotu. Programovou část smlouvy má deník E15 exkluzivně k dispozici. Novou koalici by pražské zastupitelstvo mělo do funkce zvolit v polovině února.
JRD Group vyrostla z původně rezidenčního developera ve skupinu, která se vedle zeleného stavění věnuje ve velkém také energetice a likvidaci odpadů. „Děláme obnovitelné zdroje energie už 15 let, máme větrné a fotovoltaické elektrárny rozmístěné po střední Evropě. A poměrně velké množství ve vyšších stovkách megawatt u nás i v okolních státech připravujeme,“ nastiňuje plány majitel JRD Group Jan Řežáb.