devizový kurz čnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu devizový kurz čnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká národní banka v loňském roce vykázala ztrátu 411,9 miliardy korun, což je rekord. Oproti roku 2021, kdy byla ve ztrátě 37,7 miliardy korun, jde o zhruba jedenáctinásobný nárůst. Za loňskou ztrátu může pokles hodnoty pevně úročených dluhopisů a akcií a zvýšené sazby, kvůli kterým byly vypláceny vyšší úrokové výnosy. ČNB zveřejnila výsledky v dnešní účetní uzávěrce.
Dobré ráno! Je 89. den roku, svátek má Arnošt. V tento den roku 2004 narukovali do výkonu základní vojenské služby v Armádě České republiky poslední branci. Jejich propuštěním do civilu 21. 12. přestala všeobecná branná povinnost v České republice platit. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Deset let uplynulo od rozhodnutí největších centrálních bank zapojit do svého boje s domnělou deflací nestandardní nástroj označovaný zkratkou QE, pro nějž se v Česku ujal nepřesný výraz tištění peněz. Byl to tehdy nevyzkoušený experiment. Do jaké míry centrální banky skutečně zabránily deflaci, se zpětně zjistit nedá, stejně jako nevíme, do jaké míry jejich tehdejší politika přispěla k nynější inflační vlně. Experiment však odhalil, že natištěné peníze komplikují centrálním bankám současné utahování ...
Česká koruna prožila v posledním měsíci své nejhorší období za bezmála poslední rok. Jen během uplynulých dvou týdnů oslabila tuzemská měna vůči euru o více než tři procenta, když během středy po bleskovém propadu protnula hranici čtyřiadvaceti korun za euro. Jde o největší klopýtnutí koruny od loňského května, kdy trh neuroticky vstřebával informaci o zvolení Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Zároveň je to zásadní korekce dosavadní spanilé jízdy české měny, která za sebou měla v závěru ...
Měnová krize v květnu 1997 znamenala jeden z největších hospodářských otřesů v historii samostatné České republiky. Měla řadu příčin a byla vyústěním prohlubující se vnitřní a vnější nerovnováhy české ekonomiky. V mnoha okolnostech najdeme paralely se současností. Schodek běžného účtu platební bilance České republiky dosáhl od ledna do listopadu loňského roku 372,3 miliardy korun. V poměru k hrubému domácímu produktu se blíží hranici šesti procent.
Tuzemská ekonomika ztratila potenciál na dlouhodobě udržitelné vyšší tempo růstu, řekl v rozhovoru pro deník E15 bývalý člen bankovní rady České národní banky a nyní hlavní ekonom ING Bank Vojtěch Benda. A dodal, že změnit to nebude snadné, mimo jiné proto, že investice do inovací jsou čím dál nákladnější.
Místo měnové krize, kterou na podzim věštila japonská banka Nomura, jsme se dočkali dalšího posilování koruny. Na páru s eurem vystoupala dokonce na nejvyšší úrovně od roku 2008. Přitom na podzim se očekávalo oslabování kvůli prognózovanému poklesu ekonomiky i panice z vysokých cen energií. Recese se však zatím nekoná a ceny energií spadly.
Prezidentské volby v Česku startují prvním kolem 13. a 14. ledna. Očekávají se těsné volební výsledky. Koho volit? S rozhodováním vám pomůže naše volební kalkulačka. Deník E15 dále připravil pro kandidáty na prezidenta řadu otázek zkoumající jejich preference, priority, postoje a to, jak by se chovali v úřadu. Na otázky odpovídali všichni potvrzení kandidáti s výjimkou Andreje Babiše. Josef Středula z prezidentské volby 2023 odstoupil a podpořil přitom Danuši Nerudovou.
Koruna se v závěru roku ukázala jako příliš silná měna. Alespoň tak hovoří analytické prognózy vývoje české měny pro rok 2023 počítající s oslabením vůči euru. Společnou řeč nicméně odborníci hledají jen stěží, což je primárně odrazem extrémně nevyzpytatelné politické i ekonomické budoucnosti světa. Na tu přitom právě malé a otevřené Česko doplácí více než velké ekonomiky. Zatímco optimisté z řad analytických dílen vidí korunu na sklonku roku 2023 jako mírně tvrdší měnu, převládající opačný tábor počítá s ...
Bezpečný přístav, ostrov stability. V posledních letech pozapomenutá synonyma zlata vrátil naplno do hry letošní rok plný geopolitické a potažmo i ekonomické neurózy. Výsledkem jsou rekordní objemy zlata v aktivech centrálních bank, a to včetně tuzemské. Česká národní banka tak měla ve svých sejfech na počátku letošního prosince žlutý kov v hodnotě bezmála 16 miliard korun, tedy nejvíce od rozdělení Československa v roce 1993. Přesto zůstává Česko výší svých zlatých rezerv daleko za nejvyspělejší částí ...