do kdy nouzový stav - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu do kdy nouzový stav, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Místo adekvátní a rychlé pomoci firmám ze strany státu je podpora soukromého sektoru stále nedostatečná, komplikovaná a administrativně náročná. Ani nový pandemický zákon, který by platil po ukončení nouzového stavu, nepřináší zlepšení. Plyne to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy i z šetření dalších podnikatelských svazů. Ministři slibují nápravu. Není však jasné, kdy ji vláda projedná a schválí.
Omezení, která v pátek večer vyhlásila česká vláda, jsou mimořádně striktní a v novodobé historii samostatné republiky naprosto neobvyklé. Okres a obec se stávají novými hranicemi. Zapovězené jsou i návštěvy příbuzných. Zavírá se zbytek škol a školek, totéž čeká i část ještě otevřených obchodů. Neboli, život bude ještě víc ochromen.
Premiér Babiš se rád chlubí, jak často si volá s představiteli Izraele. Tento týden se prý radil, jak zvládnout tvrdý lockdown. Příště by se mohl zeptat, jak zařídit očkování. A až bude Česko na pokraji rozkladu, snad by mohl požádat o radu, jak řídit stát jako stát nebo jak to vzdát.
Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci COVID-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru. Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.
Vláda prodloužila do konce dubna dočasný program Antivirus, z něhož stát proplácí mzdy či náhrady mezd lidem v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby. Od března by se peníze nově měly vyplácet jen na pracovníky, kteří jsou ve firmě aspoň tři měsíce. Rozhodnutí vlády oznámila na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Pokud vláda nebude jasně zdůvodňovat protiepidemické zákazy a omezení, bude postupovat protiústavně, říká odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál. Loni na jaře uspěl se žalobou proti opatřením státu u Městského soudu v Praze. Dostál míní, že rozhodnutí Ústavního soudu bude možné využít i ve sporech živnostníků a firem o odškodnění, které se nevztahují na aktuálně platný nouzový stav.
Lidé ztrácí víru ve stát a důvod dodržovat pravidla, pokud je nedodržuje i vláda, míní ústavní právník profesor Jan Kysela. Přispívá k tomu i podle něj protiústavní vyhlášení nouzového stavu, který může vést k žalobám na současná opatření, stojící na protiústavním základě. Kysela říká, že mu jde o jasnou definici kompetencí, tam prý míří i ústavní žaloba ze strany Senátu.
Zdálo se, že po roce různých právních eskapád, protichůdných opatření, která jsou ještě ten samý den rušena, a celého legislativního chaosu, do něhož nás uvrhnula vláda v souvislosti s pandemií, už nemůže ničím překvapit. A ejhle – přestože vláda prohrála ve sněmovně hlasování o prodloužení nouzového stavu, promptně jej vyhlásila znovu.
Shoda na takzvaném pandemickém zákoně je důležitá hned z několika důvodů. Jednak je tu konečně legislativa, která lépe vyhovuje specifické situaci kolem nemoci COVID-19. A je to také jeden z mála okamžiků, kdy vláda dokázala nalézt společnou řeč s opozicí.
Možná se konečně – za nutných restrikcí – otevřou i další obchody. Anebo také ne. Anebo se otevřou a za chvíli zase zavřou. A možná se uvrhne do karantény nějaký další okres… hádejte který. Jako nápověda může sloužit pouze to, že bude z Plzeňského kraje.