do kdy platí nouzový stav - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu do kdy platí nouzový stav, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci COVID-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru. Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.
Pokud vláda nebude jasně zdůvodňovat protiepidemické zákazy a omezení, bude postupovat protiústavně, říká odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál. Loni na jaře uspěl se žalobou proti opatřením státu u Městského soudu v Praze. Dostál míní, že rozhodnutí Ústavního soudu bude možné využít i ve sporech živnostníků a firem o odškodnění, které se nevztahují na aktuálně platný nouzový stav.
Shoda na takzvaném pandemickém zákoně je důležitá hned z několika důvodů. Jednak je tu konečně legislativa, která lépe vyhovuje specifické situaci kolem nemoci COVID-19. A je to také jeden z mála okamžiků, kdy vláda dokázala nalézt společnou řeč s opozicí.
Možná se konečně – za nutných restrikcí – otevřou i další obchody. Anebo také ne. Anebo se otevřou a za chvíli zase zavřou. A možná se uvrhne do karantény nějaký další okres… hádejte který. Jako nápověda může sloužit pouze to, že bude z Plzeňského kraje.
Kabinet jednomyslně schválil zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun. Návrh počítá nově s dopady daňových změn platných od počátku roku. V České televizi to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změnu rozpočtu navrhne ministryně schválit ve stavu legislativní nouze. Kabinet také souhlasil s navýšením kompenzačního bonusu pro podnikatele.
Místo o měsíc se koronavirové zákazy a omezení prodlouží o dva týdny. Pod podmínkou postupného návratu dětí do škol nebo otevření maloobchodů a služeb se na tom shodlo všech třináct hejtmanů. Obrátili se proto na vládu, která jim vyhověla a nouzový stav od včerejší půlnoci do 28. února vyhlásila. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a právníci však varují, že ústava to nedovoluje. Poslanecká sněmovna žádost kabinetu o prodloužení nouzového stavu odmítla.
Vláda v neděli na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v České republice nouzový stav kvůli epidemii nemoci covid-19. Nový nouzový stav o půlnoci naváže na ten dosavadní, který ve stejnou dobu skončí, protože Sněmovna ve čtvrtek neschválila jeho prodloužení. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy kabinetu je takový postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků nebo předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však vláda Ústavu a Sněmovnu obchází.
Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná protiepidemická opatření. Opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů by podle Babiše nemělo být protiústavní. Kabinet si za tímto účelem nechal zpracovat právní analýzu.
Kvůli uzavřeným sjezdovkám činí ztráty tuzemských skiareálů ke konci ledna podle Asociace horských středisek (AHS) 1,5 až dvě miliardy korun. O ukončení sezony už nyní uvažuje asi třetina provozovatelů. Další žádají vládu, aby nejpozději do 8. února rozhodla, kdy a za jakých podmínek povolí provoz sjezdových tratí. Polovina února je naprostá hranice, kdy spuštění lyžařských středisek dává smysl, řekl ředitel AHS Libor Knot.
Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000.