Doba v penzi - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Doba v penzi, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vláda chce v nejbližší době představit dlouho očekávanou reformu penzí. Jakých změn se nakonec dočkáme? Kde všude se dá ušetřit? A proč bylo nejtěžší vysvětlit Petru Pavlovi problémy českého důchodového systému? Nejen na to odpovídal v podcastu Business Club David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte, poradce prezidenta Pavla a člen Národní ekonomické rady vlády.
Výjimečné zvyšování penzí z důvodu vysoké inflace, k němuž jen loni došlo dvakrát, nahradí dočasný příspěvek. Stát ho bude vyplácet měsíčně a automaticky. Vláda zároveň zpřísní podmínky pro předčasný odchod na odpočinek, ze stávajících pěti let zkrátí lhůtu na tři roky. Žádosti budou komplikovanější. Změny by mohly platit už od září. Na tiskové konferenci to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle vicepremiéra a šéfa STAN Víta Rakušana má Jurečkův návrh podporu celé vládní ...
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Dobré ráno! Je 103. den roku, svátek má Aleš. V tento den v roce 1993 Česká republika zakázala potraty pro cizí státní příslušníky. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Pomalu končí takzvaný třetí Ústavní soud, tedy ten, na jehož personální obsazení měl od roku 2013 vliv prezident Miloš Zeman. Zároveň se ten čtvrtý, budoucí, podařilo před Zemanem a kohortou jeho panošů uchránit, a tak je zde volný prostor pro Petra Pavla, který bude soudce spolu se Senátem vybírat. A zdá se, že tuto svou úlohu vzal velmi vážně. Zatímco rozhodovací činnost prvního Ústavního soudu byla lemována restitucemi a u druhého to byly ekonomické reformy, ten čtvrtý čekají v zásadě dvě oblasti.
Dnešní dvacátníci a třicátníci, kteří snad doufali, že se doba studia promítne do jejich důchodu, mají smůlu. Vláda vymazala ze svého programového prohlášení slib, že se studium bude opět započítávat jako náhradní doba pojištění pro přiznání penze, jak to platilo do konce roku 2009. Opatření by podle ní bylo neúnosně drahé.
Prezident Petr Pavel v polovině března po dlouhém zvažování podepsal omezení valorizace důchodů. Letošní červnový růst penzí tak bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel, která spouštějí takzvané mimořádné valorizace při vysoké inflaci. Celou záležitostí se ještě bude zabývat Ústavní soud, ať už na základě návrhu na zrušení zákona podaného opozičními poslanci, nebo na základě návrhu prezidenta, který sám uvedl, že by se na konstituční tribunál mohl obrátit.
Vítězem boje s vysokou inflací jsou důchodci s opakovaně valorizovanými penzemi, rodiny s malými dětmi se ocitly mezi poraženými. To je hlavní argument většiny vládních stran, které chtějí zvýšit rodičovský příspěvek o 50 až 60 tisíc korun ze stávajících 300 tisíc. Tuto částku vyplácenou až do čtyř let věku jednoho dítěte stát už tři roky nezvýšil.
Pomalejší zvyšování penzí v mimořádných i řádných termínech a také strop pro růst důchodů při vysoké inflaci. To jsou návrhy ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jak vrátit systém založený na mezigenerační solidaritě do černých čísel. Bez zásahu státu by byl takzvaný penzijní účet stále zadluženější a už dnešní padesátníci by po odchodu na odpočinek dostávali výrazně méně peněz.
Důchodci si celý život platí na důchod a nyní jim vláda chce krátit valorizaci, na kterou mají nárok. A ještě navíc by se měl prodlužovat odchod do penze na astronomických 68 let. A přitom se snižují daně boháčům. Tahle mantra hýbe národem a ani tvrdá fakta její původce nijak zvlášť nezviklají. Přesto má cenu si na ta data posvítit. Začněme s předplácením penze. Náš důchodový systém je průběžný. To znamená, že to, co se vybere na důchodovém pojištění, se vzápětí rozdělí důchodcům a platícím vzniká právo, ...