dodržování minimální mzdy v německu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dodržování minimální mzdy v německu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Již tuto neděli čekají Maďarsko klíčové parlamentní volby, které mohou ukončit éru nejdéle vládnoucího premiéra v Evropské unii, Viktora Orbána, jenž stojí v čele země od května 2010. Jeho setrvání ve funkci může podle expertů vést k rozpadu visegrádské čtyřky. Ať už však vyhraje volby kdokoli, bude muset řešit mnoho složitých ekonomických otázek od zadluženého rozpočtu přes rostoucí inflaci a drahé energie až po příval uprchlíků z Ukrajiny.
Vyspělé státy se potýkají se stárnutím populace, řešení by ale potenciálně mohly hledat v Japonsku. To jako první rozvinutá země přichází s uceleným plánem, jak zvýšit porodnost, aby zpomalila úbytek obyvatelstva. Zároveň ale vláda hledá cesty, jak otevřít ženám snadnější přístup na trh práce. Předpokladem ovšem je, že se změní i chování mužů.
Německé odbory nesouhlasí s tím, aby zahraniční dopravci nemuseli vyplácet svým řidičům německou minimální mzdu za jízdu po německém území. Řekl to Stefan Körzell z vedení Německého odborového svazu (DGB), podle kterého by tak vznikla nekalá konkurence německým dopravcům. DGB se navíc obává, že jakákoli výjimka z plošné minimální mzdy otevírá cestu k tomu, aby ji zaměstnavatelé obcházeli.
Německo zatím nebude vyžadovat, aby zahraniční řidiči kamionů museli při jízdě po německém území pobírat tamní minimální mzdu 8,50 eura (235 korun) za hodinu. Proti výkladu německého ministerstva práce, že se minimální mzda vztahuje i na řidiče transitní dopravy, protestovali v lednu dopravci z Česka, Polska i dalších zemí.
Německá vláda se rozhodla prozatímně zastavit uplatňování tamní minimální mzdy na zahraniční řidiče nákladních aut projíždějících přes Německo, oznámila ministryně práce Andrea Nahlesová. Dopravci z Polska, Česka i dalších zemí se obávají, že je dodržování německého nařízení přivede do finančních problémů. Výhrady proti této úpravě má také Brusel.
Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové chce změnit zákon o minimální mzdě, který v Německu platí teprve od začátku letošního roku. Strana tvrdí, že zákon způsobuje nadměrnou byrokratickou zátěž především malým firmám. Kritizují jej ale i čeští a polští dopravci, kteří si stěžují, že podle jeho ustanovení musí řidičům za dobu jízdy na německém území vyplácet německou minimální mzdu 8,50 eura (235 korun) za hodinu.
Německo bude od ledna požadovat po zahraničních přepravních firmách, aby prokazovaly dodržování minimální mzdy na německé úrovni. Českým dopravcům se opatření nelíbí, protože tak Němci mohou ovlivňovat ceny zahraničních přeprav - dopravci by je museli zvyšovat o částku potřebnou k dorovnání mezd na minimální německou úroveň.