dohaneni zapadu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dohaneni zapadu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
... podobně rychle jako Západ. Nedoháníme jej jako v... příliš pomalu a Západu se dívá dál...
Po dvou letech pandemického útlumu se český export znovu nadechl k růstu. Zatímco směrem do Ruska se loni vývoz smrskl z 85 miliard téměř na nulu, na Ukrajinu – hlavně na západ země – znovu sílí. Stejně jako export do postsovětských zemí, na které se nyní čeští exportéři zaměřují. Velkou příležitost představuje pro Čechy i Severní Amerika nebo jihovýchodní Asie, soudí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu postavenou na české šikovnosti, umu, nápadech, ...
Posilující koruna dokáže tlumit inflační tlaky v ekonomice a zajišťuje konvergenci Česka k bohatším zemím západní Evropy, uvádí některé výhody vlastní měny hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. „Třetina dohánění německých mezd za poslední dvě dekády je kvůli silnější koruně,“ upozorňuje. Vyjadřuje se rovněž k fungování státní správy, kterou označuje za jednu z brzd hospodářského růstu, říká v rozhovoru, který vychází v rámci seriálu Kam dále, Česko.
V rámci snahy o snížení emisí skleníkových plynů se globální pozornost stále více upírá k vodíku. Plánuje se nejen jeho široké využití v dopravě, ale také jakožto záložního zdroje elektrické energie či k dekarbonizaci průmyslu. Panují přitom obavy, že Evropa si vytvoří tak striktní podmínky pro jeho využívání nebo je bude ladit tak dlouho, že světové vodíkové závody prohraje. Hrozí, že její vodíkový průmysl převálcují americké dotace, a především levná výroba elektrolyzérů v Číně.
Jen málo firem dostalo v posledním roce a půl tolik impulzů k růstu jako ty, které instalují střešní solární elektrárny. Ve prospěch sektoru působí kromě rekordních cen elektřiny i štědrá dotační politika a navíc se vládě daří otevírat trh novým klientům, například bytovým domům. „Pokud vysoké ceny energií na burze zůstanou, budeme se pomalu u běžných domácností blížit do stadia, kdy největší překážkou nových instalací budou nevyhovující, například staré střechy,“ říká spoluzakladatel společnosti Acetex ...
Čupr, Cendra, Hájek, Vlček nebo Průša. To jsou jména podnikatelů, kterým se v posledních letech podařilo vybudovat miliardové společnosti s přesahem do zahraničí. Někteří rostli potichu, jiní o sobě dávali pravidelně vědět, ale jedno měli společné: uspěli v nových oborech, v nichž se jim podařilo díky dravosti prosadit. Jejich nasazení nemusí být vždy zdravé, rozhodně ale přináší výsledky.
Nedostupnost bydlení nahrává alternativním možnostem bydlení, od nájmů až po návrat družstev. Objevila se i novinka v podobě modelu rent-to-own, neboli od pronájmu k bydlení, kterému dokonce věří realitní skupina EHS, a proto start-up Ownest, který s novým byznys modelem přišel, dokonce z padesáti procent koupila. Model ale vzbudil už při prvotní prezentaci nedůvěru na sociálních sítích, proto jsme o něm promluvili s bankami, hypotečními specialisty i sociology. Ani ti skepsí nešetřili. Spoluzakladatel ...
Samé rekordy vesměs spojené s výročím znovusjednocení v roce 1990 zaznamenává v těchto dnech sousední Německo. Největší ekonomika Evropy vykazuje nejvyšší inflaci v poválečných dějinách. Od roku 1951 nerostly ceny v Německu o deset procentních bodů, jako je tomu dnes. Psychologická hranice inflace deset procent je sice podle německých ekonomů inflačním vrcholem, vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a energetické krizi jde možná jen o zbožné přání.
Každý pátý Ukrajinec získal práci v Česku přes její firmu. Nedaleko Lvova má také továrnu na výrobu autosoučástek a domácích spotřebičů. Teď jsou však hranice pro většinu gastarbeiterů zavřené a chod závodu komplikuje válka. Jaké to je pracovat za kvílení sirén a proč přesto neplánuje z Ukrajiny odejít? To prozrazuje v rozhovoru s deníkem E15 česká podnikatelka Michaela Macharik.
Přestože Spojené státy zakázaly dovoz ruské ropy, v EU začne platit embargo brzy a některé země a společnosti se jí zbavují dobrovolně, Kreml z exportu suroviny stále dosahuje značných zisků. Důvodů je vícero, především velké nákupy asijských zákazníků. Bílý dům tak hledá další způsob, jak Moskvě způsobit finanční bolest a přimět ji tak k ukončení útoku na Ukrajinu. Chce se dohodnout s mezinárodními partnery na zastropování ceny ruské ropy.