dohoda o provedení práce od 1 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dohoda o provedení práce od 1 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Možnost požadovat přechod na pracovní poměr, anebo právo odmítnout pracovní úkol, který nebyl včas oznámen. To jsou jen některé ze změn u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, které má do našeho právního řádu přinést evropská směrnice.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
V prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci při splnění zákonných podmínek náhrada mzdy. Kdy vzniká nárok na náhradu mzdy v roce 2022?
Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, v posledních letech se měsíční platba za státní pojištěnce výrazně zvýšila, příští rok bude činit 1 967 korun. Kdo je státním pojištěncem? Lze být současně státním pojištěncem a zaměstnancem?
Národní sportovní agentura v době, kdy byla řízena Milanem Hniličkou, jednala nehospodárně, tvrdí kontroloři ministerstva financí. Na jejich zjištění upozornil Radiožurnál, který má protokol k dispozici. Kontroloři v něm například vytýkají, že agentura kupovala drahá služební auta bez soutěže.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Za většinu zaměstnanců plní daňové povinnosti zaměstnavatel, pro osoby samostatně výdělečně činné jsou však daně, resp. odevzdání daňového přiznání jedním ze základních úkolů.
Řada brigádníků zaplatí z příjmu z brigády daň z příjmu fyzických osob. V mnoha případech přitom vznikne nárok na vrácení zaplacené daně. Kdy? A jak postupovat?
Daně se týkají i brigádníků, tedy nejenom studentů, kteří pracovali třeba přes letní prázdniny, ale i zaměstnanců či penzistů. Podívejme se na zajímavé praktické příklady zdanění.