dohoda o provedení práce odvody - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dohoda o provedení práce odvody, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Systém práce na dohodu včetně přísnějších pravidel pro dohodáře a jejich zaměstnavatele, jimiž chce vláda posílit odvody sociálního i zdravotního pojištění, jsou posledním sporným bodem konsolidačního balíčku. Od změn si ministerstvo financí v příštích dvou letech slibuje zvýšení příjmů státního rozpočtu o dvě miliardy korun. Původní návrh by však přinesl firmám velkou administrativní zátěž. Rezort práce a sociálních věcí má proto předlohu zjednodušit. Dohodáři převažují například v digitálních platformách...
Strany vládní koalice se shodly na úpravách a doplnění konsolidačního balíčku. Pozměňovací návrh společně předloží na plenární schůzi Poslanecké sněmovny začátkem září. Objem konsolidace by měl podle Ministerstva financí i po změnách zůstat v zásadě stejný. Vláda upravila například výnos obcí z daně z nemovitosti nebo zaměstnanecké benefity. Noviny chce přesunout do nižší 12% sazby DPH. Ozdravný balíček má letos podle květnového prohlášení vlády do státního rozpočtu přinést úspory ve výši 94 miliard korun ...
Postupné zvyšování důchodového věku, nižší pravidelné i mimořádné valorizace penzí či přísnější podmínky pro předčasný odchod na odpočinek. Nejzásadnější úsporná opatření vlády v důchodovém systému mohou platit jen několik málo let. Nepopulární kroky, které mají podle kabinetu zachovat právo na důstojné stáří i současným dvacátníkům a třicátníkům, slibují ANO a SPD po možném volebním vítězství za dva roky zrušit nebo změkčit.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a další členové vlády zatím nerozhodli, zda přijmou návrhy odborářů a zaměstnavatelských svazů na změny balíčku k ozdravení financí. Verdikt mají vynést ve středu lídři koaličních stran. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula očekává, že se podaří zachovat daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.
Nejkritizovanější opatření ve vládním balíčku na snížení schodků státního rozpočtu pravděpodobně zmírní Poslanecká sněmovna, na některá možná ani nedojde. Například e-cigarety navrhují některé koaliční strany zatížit nižší spotřební daní a po tlaku firem má být zachováno daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Do konce srpna se také očekává dohoda ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se zástupci obcí o zvýšení daně z nemovitostí.
Z důvodu zhoršování rodinné finanční situace uvažuje řada zaměstnanců o druhém aktivním příjmu. Zejména letní měsíce přitom nabízejí různé brigády, které lze skloubit i s hlavním pracovním poměrem. Jak se liší daňové povinnosti u přivýdělku? Na co si dát pozor?
Vláda se dohodla na změnách v penzijním spoření. Změní se systém vyplácení i výše státního příspěvku i podmínky uzavírání nových smluv. Kromě toho novela počítá s možností ukládat peníze do nového fondu orientovaného na rizikovější produkty. Senioři ve starobním důchodu, kteří zároveň stále spoří, státní příspěvek k ukládané částce již dostávat nebudou.
Změny do zaměstnávání na takzvané dohody, zkrácené pracovní úvazky, přináší novela zákoníku práce. Dohodáři začnou častěji odvádět z uzavřených dohod pojistné odvody, ale nově i čerpat dovolené a nemocenské dávky.
V roce 2023 platí, že je-li hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce do limitu 10 tisíc korun měsíčně, tak se z ní neplatí pojistné ani na sociální zabezpečení ani na zdravotní pojištění, a to bez ohledu na počet takových dohod, které má zaměstnanec v daném měsíci uzavřeny.
Vláda chce k roku 2050 uspořit na výdajích na důchody tři procenta HDP. Návrh důchodové reformy, kterou představil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), si klade za úkol pomoci udržet na uzdě penzijní systém, do něhož se v příštích desetiletích začlení silné populační ročníky. Stát chce v principu postupně snižovat vlastní podporu a přimět současné pracující obyvatele, aby si sami spořili na stáří.