dohody o provedení práce 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dohody o provedení práce 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zelená dohoda pro Evropu bezesporu vzbuzuje emoce. Shoda se těžko hledá nejen mezi širokou veřejností a podniky, ale také v případě politiků. „Na klimatickou změnu je třeba reagovat a nepodcenit ji, tempo a provedení ovšem musí mít hlavu a patu,“ říká europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Renew Europe) a dodává: „Musíme si uvědomit, že v případě klimatické změny tahá Evropa za kratší stranu provazu.“
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Chystaná novela zákoníku práce, zčásti vynucená evropskou legislativou, firmám patrně způsobí řadu vážných komplikací ve vztahu k práci na dohodu. Kritizují zejména povinnost plánovat dohodářům rozvržení týdenní pracovní doby, neboť to omezí flexibilitu z pohledu zaměstnavatele i zaměstnance. Nárok dohodářů na dovolenou bude pro firmu znamenat dodatečnou finanční i administrativní zátěž. Za zcela nesmyslné a neproveditelné považují kontroly místa výkonu práce a její bezpečnosti.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo navrhovanou novelu zákoníku práce, která může od ledna zpřísnit dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Posouvá je na podobnou úroveň jako pracovní poměry, dohodáři tak nově budou mít například nárok na dovolenou nebo příplatky za víkendy. Změní se také podmínky home office. Jeho dosavadní neformální fungování se zkomplikuje. K využívání práce z domova budou zaměstnanci muset mít písemnou dohodu. Pro zaměstnavatele změny znamenají větší administrativní...
Možnost požadovat přechod na pracovní poměr, anebo právo odmítnout pracovní úkol, který nebyl včas oznámen. To jsou jen některé ze změn u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, které má do našeho právního řádu přinést evropská směrnice.
Přestože se stát spolu s neziskovými organizacemi od začátku války na Ukrajině snaží vytvořit pro uprchlíky podmínky pro legální práci přímo pro zaměstnavatele, a tak zabránit jejich vstupu do šedé ekonomiky, zdaleka ne vždy se to daří. Dokazuje to příběh ukrajinské jeřábnice Eleny Vasiltsevy, kterou redakce deníku E15 sleduje od příjezdu do Česka přede dvěma měsíci. Zatím získala zkušenost s prací ve dvou skladech nadnárodních korporací – v obou případech zprostředkovaně, a podruhé dokonce bez platné ...
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
V prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci při splnění zákonných podmínek náhrada mzdy. Kdy vzniká nárok na náhradu mzdy v roce 2022?
Česko čelí dalšímu průšvihu firmy, která se ve velkém financuje prostřednictvím dluhopisů prodávaných drobným investorům. Krajský soud v Brně počátkem října poslal do konkurzu firmu Brooc Global Investments žďárského podnikatele Romana Zicha, která si od lidí napůjčovala stamiliony. Firmě zaměřené na turistický byznys na Kanárských ostrovech prý zlomila vaz pandemie. Firmu koncem srpna poslala do insolvence brigádnice, jež nedostala zaplaceno za svou práci.
Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, v posledních letech se měsíční platba za státní pojištěnce výrazně zvýšila, příští rok bude činit 1 967 korun. Kdo je státním pojištěncem? Lze být současně státním pojištěncem a zaměstnancem?