doklady k žádosti o důchod - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu doklady k žádosti o důchod, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přibývá důchodců a důchodkyň, jimž se z Česka vyplácí penze do zahraničí. Za posledních deset let počet vzrostl zhruba o dvě třetiny. Loni Česká správa sociálního zabezpečení posílala peníze do ciziny zhruba 98 tisícům penzistů a penzistek, v roce 2010 jich bylo asi bezmála 60 tisíc.
Příspěvek na bydlení je dávkou, která pomáhá rodinám nebo jednotlivcům, pokud nevychází se svými příjmy. Příspěvek by měl pomoci pokrýt náklady na bydlení. Neznamená to ale, že by na dávku dosáhl každý, kdo má malý příjem. Pochopitelně to má své podmínky.
Samoživitelé, dohodáři, přivydělávající si důchodci či invalidé patří v současné době mezi příjmově nejohroženější část populace. Opoziční politici volají po větší podpoře této skupiny obyvatel, která na rozdíl od jiných nedosáhne na žádnou z „koronavirových“ pomocí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) však stačí zažádat o již existující dávku mimořádné okamžité pomoci, jejíž vyřízení se mělo zjednodušit. V praxi však úřady schválily ještě méně dávek než v předchozích letech.
Řadě Čechů v současné době hrozí, že přijde o práci. Pro zařazení do evidence úřadu práce a zprostředkování zaměstnání, není nutné chodit na úřad osobně.
Změna trvalého bydliště může znamenat spoustu nepříjemně strávených chvil na úřadech. Je proto důležité mít vše připravené tak, aby vás u přepážek nic nepřekvapilo a vše klaplo hned na první pokus. Co je třeba udělat pro změnu trvalého bydliště? Kam je potřeba se vydat a co mít s sebou? Jak dlouho trvá zařízení potřebných dokladů a jak to probíhá u dětí, důchodců či při stěhování do zahraničí? To vše se dozvíte v článku.
Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí a ovlivňuje ho celý průběh důchodového pojištění. V neposlední řadě také záleží, jak se každoročně domluví na změně výše důchodů vláda. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tlačí na rychlejší růst penzí, ministerstvo financí je střídmější.
Rok 2019 je ve světě financí rokem velkých i menších změn, které se dotknou každého z nás. Některé negativně, jiné pozitivně. A které by vám mohly udělat radost? Letos můžete na finančních úřadech konečně platit kartou, i když stále ne úplně všechno, stát si posvítí na nepoctivé směnárny a končí doba mizivých úroků na spořicích účtech.
Čekáte v letošním roce dítě a zajímá vás, jak je to s porodným? V minulosti bylo porodné vypláceno každé matce, nyní už to tak není. Pochopitelně se nárok jako spousta dávek odvíjí od výše výdělku. Budete mít nárok právě vy? Je částka porodného na každé dítě stejná? Čtěte níže.
Někdy je nutné pečovat o blízkého člena rodiny. Bude mít tato doba, kdy nemůžeme chodit do práce, nějaký vliv na náš budoucí důchod? V jakých případech a za jakých podmínek se doba péče pro nárok na důchod a jeho výši započítá?
Blíží se vám důchodový věk a pracovali jste nebo pracujete ve Slovenské a České republice? Pokud by se vám hodily informace o důchodových nárocích v obou státech, pak vězte, že 22. listopadu 2018 pořádá Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociální pojišťovna (SP) další společný poradenský den. Ten se uskuteční na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v Uherském Hradišti.