dotace na deštovou - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dotace na deštovou, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pořídit si tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu může být do budoucna snazší. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vyjednává s Evropskou komisí o možnosti poskytovat půjčky nebo zálohy v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. V současnosti mohou lidé získat dotaci na energetické renovace jen zpětně, takže musejí do koupě čerpadla nebo solárních panelů vložit nemalé vlastní peníze.
Národní pivovar Budějovický Budvar se připojil k iniciativě Zálohujeme.cz. Chce tak přispět k tomu, aby se i v Česku konečně začaly vracet plechovky nejen od piva. „Aktuálně fungující kontejnerový sběr kovových odpadů, tedy i plechovek, pokládáme za nedostatečný,“ říká Robert Chrt, manažer pro strategii a business development Budvaru.
Plyn i elektřina zdražuje. Už nestačí jen třídit odpad a chodit do obchodu s vlastní taškou. Dokonce i v oblasti stavebnictví vidíme vzrůstající zájem o ekologii a udržitelné bydlení. Proč je udržitelné bydlení výhodné nejen pro přírodu, ale také pro vaši peněženku?
Nejen domácnosti, ale i obce musejí šetřit s energiemi. Vrásky jim dělají zejména starší budovy úřadů či škol, které energetickou úsporností zrovna neoplývají. Pomoci jim mají dotace z Národního plánu obnovy, kde chce ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) rozdat přes tři miliardy korun.
Solární panely se v posledních letech stávají hitem v souvislosti s událostmi posledních měsíců, kdy prudce zdražují energie a hrozí zastavení dodávek plynu. Atraktivní jsou také z hlediska udržitelnosti, protože vyrábějí „zelenou energii“. Kromě životního prostředí mohou ulehčit i rodinnému rozpočtu, neboť zvyšují energetickou soběstačnost domácnosti.
Vysoké ceny elektřiny nás motivují k menším i větším úpravám domácností. Změny má v plánu každý desátý Čech. U více než třetiny domácností to bude investice nad půl milionu korun. Ukázal to průzkum Asociace českých stavebních spořitelen.
Příjem žádostí v další etapě programu Nová zelená úsporám (NZÚ) byl zahájen. Mezi nově podporovaná opatření patří zejména hospodaření s dešťovou vodou u obytných budov a výměna neekologických zdrojů energie pro vytápění.
Hlavní město se připravuje na dle vědců nejhorší období sucha za posledních 500 let. Bude pokračovat v sázení statisíců stromů a chce více využívat podzemní a dešťovou vodu například pro zalévání či kropení ulic a chodníků.
Využitím dešťové vody a takzvané šedé vody ze sprch a umyvadel by se v budovách dalo ušetřit až 40 procent pitné vody, která se používá na splachování. Uvedl to ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. K širšímu využití této vody je podle něj třeba odstranit administrativní bariéry, poté lidi ekonomicky motivovat a nakonec zavést zákonnou povinnost pro nové stavby.
Ročně spadne až třicetkrát větší množství vody, než Češi spotřebují. Česko v budoucnu nevyschne, lidé ale musí udržovat vodu, která naprší, aby neodtekla z krajiny. Na dnešní konferenci Institutu moderní politiky to řekl novinář a ekologický a zemědělský analytik Petr Havel. Dodal, že není třeba šetřit vodou v domácnostech, ale v zemědělství.