dotace na úsporu vody - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dotace na úsporu vody, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Střechy úřadů, divadel, domovů pro seniory nebo i budovy v botanické zahradě se Praha chystá pokrýt fotovoltaickými panely. Ke stejnému kroku chce motivovat radnice městských částí a v neposlední řadě i majitele rodinných a bytových domů.
Většina nejdůležitějších tuzemských hráčů na trhu tepelných čerpadel zahájila stamilionové až miliardové investice, které jim umožní řádově zvýšit výrobu. Návratu domácností k plynovým kotlům se neobávají, dlouhodobá poptávka po čerpadlech je podle nich vzhledem k politice Evropské unie zajištěná.
Ministerstvo životního prostředí vždy patřilo mezi méně viditelné rezorty, o jejichž práci měla většina občanů spíše jen matnou představu. V současnosti má ale úřad na starosti rozdělování miliardových dotací z evropských peněz, a to zejména do strukturálně postižených regionů. Nový ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) bude v příštích více než dvou letech řešit energetické úspory státu i domácností nebo třeba zálohování PET lahví.
Poslanec ANO a bývalý premiér Andrej Babiš kandiduje na prezidenta. Sázkové kanceláře a průzkumy jej před prvním kolem vedle Danuše Nerudové a Petra Pavla řadily k největším k favoritům pro lednové prezidentské volby. Výsledky prvního kola to potvrdily. Andrej Babiš se v druhém kole prezidentské volby střetne s Petrem Pavlem.
Jeden z favoritů nadcházející prezidentské volby Andrej Babiš konečně začal ostrou kampaň. A své nejvážnější konkurenty Petra Pavla a Danuši Nerudovou rozhodně nešetří. „Oni nemají žádné politické zkušenosti a všechno, co deklarují v těch debatách, je nabiflované,“ říká šéf hnutí ANO, který by také rád snižoval úrokové sazby a zestátnil ČEZ.
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
Náklady na bydlení, elektřinu, vodu a paliva tvoří v průměru okolo 25 procent pravidelných měsíčních výdajů domácností v České republice. Samotné bydlení z našich příjmů ukrojí každý měsíc zdaleka nejvyšší částku. S rostoucími cenami energií jsou náklady na provoz nehospodárného domu ještě vyšší. Rostou i náklady na pořízení úsporných řešení – o to více ale ušetříte na nákladech domácnosti. Potenciál úspor nákladů na energie jsou pak řádově desítky procent.
Stále větším tématem vlastníků rodinných domů se stávají alternativní zdroje energie. Plynové kotle nahrazují tepelnými čerpadly a na střechy osazují fotovoltaické panely. „Úsporná řešení už nejsou doménou pouze prémiových projektů, ale de facto je chtějí všichni. Zájem se zvedl o tisíc procent,“ říká Josef Molnár, specialista společnosti Magus EDH, která se specializuje na energetická řešení budov. Ke slovu se podle něj v Česku brzy dostanou i větrné a vodní elektrárny.
Bude lidem na letošní zimu stačit „svetr navíc“, jak před několika dny zmínila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, anebo mohou počítat s komplexnější pomocí státu? Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana je zmíněný svetr zejména „symbol, že se musíme zamyslet nad svým chováním a nad tím, jak doma vytápíme a nakládáme s energiemi“. Valdman, jehož úřad přiděluje energetické dotace Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace, v rozhovoru pro INFO.CZ radí, kde mohou lidé na ...