dotace pro majitele zemědělské půdy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dotace pro majitele zemědělské půdy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hned dvě zcela přelomové události provázely čtvrteční slavnostní zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Vůbec poprvé za dvacet let nepřijel na otevření výstavy prezident, zato se ale na pódiu, jakkoliv to zní neuvěřitelně, také vůbec poprvé objevil zástupce malých zemědělců. To, že pozvánku na pódium dostal „skutečný sedlák“ a nikoliv jen zástupci „agroprůmyslu“, paradoxně v některých ohledech obrátilo léty zavedený program zahájení „Živitelky“ naruby. Zároveň to ukazuje na možný ...
V naříkání na vlastní osud patří Češi jistě mezi přeborníky. A teď, na sklonku inflační vlny, je naříkání nad cenami tu i onde oblíbenou zábavou v hostincích, na lavičkách u pískovišť i v médiích shánějících kliky a prokliky. A tak naříkáme, že v Polsku je vepřová kotleta o půlku levnější než v Poděbradech, a za chvilku na to, že řízek z té kotlety v restauraci v Dubrovníku stojí dvakrát více než v Praze. Jenže ono je zcela přirozené, že v různých zemích je různě draho. Jak v případě jednotlivých položek ...
V rámci dotačního programu s neobvyklým názvem „Oprav dům po babičce“ mohou získat majitelé nemovitostí starších 10 let až jeden milion korun na jejich zateplení. Prakticky vzápětí po představení programu se objevila kritika vyčítající ministru životního prostředí Petru Hladíkovi nezodpovědné rozhazování veřejných peněz v době, kdy vláda vyzývá k utahování opasků. Autoři této kritiky však opomíjejí několik důležitých skutečností.
Česko se mění v dotační ráj, kde se na jednu stranu sponzoruje cena elektřiny pocházející z tepelných elektráren, ale na druhou stranu se rozdávají příspěvky na zateplování rekreačních chat a chalup. Nechme teď stranou, že dotace v dlouhém období jsou pro ekonomiku stejně škodlivé jako pravidelné dávky pervitinu pro narkomana. Novinka s nezaměnitelným brandem „oprav dům po babičce“, kterou vytasili lidovci řídící ministerstvo životního prostředí, by se klidně mohla jmenovat „více peněz na zateplování, a to...
Holding Agrofert je největším zemědělcem v České republice. Hospodaří na 120 tisících hektarů vlastní i pronajaté půdy. Letos v létě otevřel dvě velké farmy, které jsou na bázi hi-tech technologií a robotiky. A v září koupil také předního pěstitele chmelu, skupinu Top Hop, díky čemuž se stal českou jedničkou v oboru. Na živočišné produkci vydělává navzdory letošnímu nárůstu nákladů. „Realizační cena mléka vystoupala úměrně k růstu cen vstupů," říká šéf zemědělské divize Agrofertu Milan Škvor.
Většina ekologických zemědělců se v začátcích věnovala extenzivní pastvě. „Je problém, že ekologické zemědělství je tak stále vnímáno jako extenzivní. Naše farma a ostatní, které se zabývají polní produkcí, mají zájem dělat ekologické, produkční, ekonomické zemědělství,“ říká majitel firmy Probio Martin Hutař.
Podpora malých a středních podniků k ekologičtějšímu zemědělství dostává v Česku jasnější obrysy. Koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, se chystá nejpozději do roku 2023 dodržet předvolební slib o zavedení platby na první hektary. Změnu patrně pocítí i velcí zemědělští hráči, kterým se v důsledku připravovaného zastropování dotací mohou výrazně snížit příjmy.
Deset let bohatnou. Hravě se dostávají k dotacím z Evropské unie, získávají státní zakázky a účtují si za ně vyšší ceny, než nabízí konkurence. Jejich jmění narůstá a oni postupují na žebříčku nejbohatších Maďarů nezadržitelně vzhůru. Deset let se hřejí v přízni maďarského premiéra Viktora Orbána.
Jak rozumět nedávno vydané zprávě o střetu zájmů v České republice? Jak to souvisí v boji se suchem? Vládnou v Česku oligarchické struktury? Odpovídá europoslanec a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP).
Předseda české vlády se kvůli událostem posledních dnů zase o kus přiblížil k rozcestí, z nějž vedou dvě cesty – jedna mimo vrcholné politické funkce a druhá mimo byznys. Že by si měl jednu z nich vybrat, je zřejmé od jeho vstupu do politiky. Stojí ovšem zato se podívat, zda obě ty cesty skutečně někam vedou.