dražní regulator - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dražní regulator, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V roce 2019 skončí smlouva Českých drah a krajů o zajištění osobní dopravy. Požadavek drážní společnosti, aby měla liberalizace předem jasně daná pravidla, je oprávněný.
Tahanice o šéfa nového regulačního úřadu na dráze se zacyklila. I v novém výběrovém řízení zvítězil Pavel Kodym, který ale už na začátku ledna neprošel vládou. Proti se postavil především premiér Bohuslav Sobotka. Ministr dopravy Dan Ťok jej nicméně do funkce znovu navrhne a ve středu podnikne opětovný pokus na vládě.
České dráhy nevzdávají úřední bitvu o železniční expresy na lukrativní trati. Chtějí zabránit soukromému dopravci RegioJet, aby jim tam konkuroval.
Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik dnes schválil Senát. Úřad bude taky chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.
Drážní úřad zastavil řízení, ve kterém měl rozhodovat o právu společnosti RegioJet na plánovaný provoz linky Praha–Brno–Bratislava. „Důvodem je skutečnost, že žádost Českých drah byla po vyhodnocení podkladů shledána jako právně nepřípustná,“ potvrdil deníku E15 mluvčí úřadu Martin Novák.
... by měl vyřešit drážní regulátor, Úřad pro přístup...
Vláda schválila návrh zákona zřizujícího takzvaného železničního regulátora. Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře by měl mít hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích a chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Projednání tohoto bodu kabinet už opakovaně odložil.
Česko si svou liknavostí přidělalo další vroubek u Bruselu. Ve druhé polovině června uplynula lhůta pro překlopení některých železničních pravidel do českého práva. Ministerstvo dopravy si ale s novelou drážního zákona dává na čas, nejdříve by mohla platit od ledna. Jako prioritu ji přitom uváděla celá řada předchozích ministrů.
Dotované rychlíky už nemusí provozovat pouze České dráhy. Ministerstvo dopravy se znovu pokouší otevřít trh a v tendrech dát šanci i jiným firmám. To na první pohled vypadá jako dobrá zpráva. Konkurence donutí dopravce vydat ze sebe to nejlepší, což může přilákat na železnici nové cestující. Zvýší se kvalita a soutěže ukážou státu reálnou cenu provozu. Zlepšení služeb díky konkurenci už cestující zažili – na jediné tuzemské komerční trati z Prahy do Ostravy.
Ministerstvo dopravy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se dostaly do těžko řešitelného klinče. Jádrem sporu je nový drážní superúřad, který má od ledna 2016 regulovat železniční dopravu.