důchodce a daň z pronájmu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu důchodce a daň z pronájmu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
„Není šťastné, dochází-li opakovaně ke změnám daňového práva na poslední chvíli, což nejen posiluje právní nejistotu, ale současně neúměrně navyšuje náklady podnikatelů, neboť úprava informačních systémů či obchodních dohod v krátkém čase bývá mnohem náročnější a dražší,“ shodují se daňoví poradci Petr Drahoš (33) a Tereza Köppelová (30) ze společnosti Mazars, kteří oba nedávno uspěli v prestižní soutěži Daňař roku 2014.
Současná vládní koalice toho zatím moc nepředvedla – pokud za práci nepovažujeme zmatky a podrazy kolem církevních restitucí, halasné „audity“ na ministerstvech a jiných úřadech či mediální diskotéku kolem finanční „kobry“. Minulý týden již ovšem sněmovnou prošla v prvním čtení reálná věc, úprava několika daňových zákonů. A zatím to není špatné.
Vládní koalice se dnes domluvila na omezení všech typů výdajových paušálů částkou dva miliony korun, nově tedy i paušálů ve výši 80 procent. Naopak se nebude nic měnit na nastavení daňových slev. Bude tedy možné nadále u živnostníků s paušály využívat slevu na poplatníka. Naopak nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti. Po setkání s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Prezident Václav Klaus dal souhlas s růstem daní. Daňový zmatek, ke kterému mohlo v lednu dojít tak nehrozí. Pokud by si prezident ponechal lhůtu na rozmyšlenou a s podpisem váhal, mohla v lednu platit jednotná DPH 17,5 procenta. Ke zvýšení sazeb na 15 a 21 procent by došlo až později.
V oblasti daní by měla příští rok nejen vzrůst daň z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, což zvýší domácnostem v průměru výdaje o tisícikorunu ročně, ale zákony zavádí také například institut takzvaného nespolehlivého plátce daně a ručení za nezaplacenou DPH. Živnostníky postihne omezení výdajových paušálů, lidem s vyššími příjmy se mají dodatečně zdanit příjmy nad 48násobkem průměrné mzdy a pracující důchodci by neměli mít nárok na daňovou slevu.
Dolní komora parlamentu, respektive její vládní část, se na zářijové schůzi schází kvůli jedinému úkolu – přehlasovat senátní veto u zákona o církevních restitucích a daňových zákonů. Zvyšování daní vyvolává nevoli především u poslanců ODS. A to přesto, že jednou už pro balíček, bez kterého není možné dál konsolidovat státní finance a snížit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP, zvedli ruku.
Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, omezí se výdajové paušály u podnikatelů nebo se dočasně zruší stropy na zdravotní pojištění.