důchodová kalkulačka zvýšení důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu důchodová kalkulačka zvýšení důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Důchodová reforma budí emoce, s jistými výhradami ji podepsal prezident Pavel. Změn nastane hned několik, a abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás stručný přehled. V něm se dozvíte, jak vysoké budou důchody od ledna roku 2024. Projdou valorizací? Kdy bude možné odejít do řádného a předčasného důchodu a jak se dál vyplatí penzijní připojištění?
Prezident Petr Pavel bude penzijní novelu buď vetovat, nebo ji podepíše až v následujících dnech. Novinářům to po dnešním jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) řekla mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření od 1. září, což při tomto prezidentově postupu nebude možné. Novela by musela vyjít ve sbírce zákonů dnes. Fiala se k dalšímu postupu vyjádří až poté, co Pavel oznámí konečné rozhodnutí, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.
Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se úpravy předčasných důchodů a valorizací. Ten mění pravidla navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Zákon nyní čeká projednání Senátem, kde by se mohl dostat na řadu již příští týden. Změny by mohly začít platit již od září 2023.
Postupné zvyšování důchodového věku, nižší pravidelné i mimořádné valorizace penzí či přísnější podmínky pro předčasný odchod na odpočinek. Nejzásadnější úsporná opatření vlády v důchodovém systému mohou platit jen několik málo let. Nepopulární kroky, které mají podle kabinetu zachovat právo na důstojné stáří i současným dvacátníkům a třicátníkům, slibují ANO a SPD po možném volebním vítězství za dva roky zrušit nebo změkčit.
Důchodová reforma, kterou schválila tento týden sněmovna, nebude mít vliv na řádnou valorizaci penzí začátkem roku 2024 a pravděpodobně i několik následujících let. Reforma má za cíl valorizace mírně zpomalit tím, že započte menší část růstu reálných mezd. Ty však nyní klesají, a vliv tak mít vůbec nebudou.
Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má nahradit dočasný přídavek. Změny přinese možná už od září vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy, její vrácení k opětovnému projednání do druhého čtení ani pozměňovací návrhy. Úpravy vesměs měly ponechat všechny, nebo aspoň některé parametry v nynější podobě. ...
V Česku dochází k postupnému prodlužování a sjednocování důchodového věku. Nejvíce se během let zvýšil důchodový věk ženám, které vychovaly více dětí. Bez dosažení důchodového věku přitom nemůže být starobní důchod přiznán ani lidem, kteří platili vysoké daně nebo mají zdravotní problémy.
Po legislativních změnách bude předčasný důchod méně výhodný než nyní. Podívejme se na nejvýznamnější plánované novinky u předčasných důchodů.
Přibližně 800 tisíc lidí na odpočinku ztratí nárok na státní příspěvek k penzijnímu spoření, který se pohybuje od 90 korun do 230 korun měsíčně v závislosti na výši úložky. Zrušení bonusu má ulevit státnímu rozpočtu v řádu jednotek miliard korun. Změnu obsahuje návrh zákona pro rozvoj kapitálového trhu, s nímž souhlasila vláda.
Vláda se dohodla na změnách v penzijním spoření. Změní se systém vyplácení i výše státního příspěvku i podmínky uzavírání nových smluv. Kromě toho novela počítá s možností ukládat peníze do nového fondu orientovaného na rizikovější produkty. Senioři ve starobním důchodu, kteří zároveň stále spoří, státní příspěvek k ukládané částce již dostávat nebudou.