duchodové konto - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu duchodové konto, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Penzisté uvidí v příštím roce na svých kontech nebo na složence, se kterou půjdou na poštu, zase o něco vyšší částku. V posledních měsících rostou důchody rekordním tempem. Jejich další zvyšování nastane v lednu 2023, kdy proběhne řádná valorizace důchodů. Vzrostou v průměru o 825 korun. Stále vysoká inflace ale může v příštím roce spustit další mimořádnou valorizaci. Hrubé odhady mluví o tom, že nastane v polovině roku.
Karanténa v řadě zemí světa nutí lidí do vymýšlení nejrůznější zábavy u sebe doma. Přestože jaro vybízí ke zvelebování obydlí a domácím pracem, některé formy „kutilství“ mohou mít hodně atypickou povahu. Seznamte se s biohackingem, tedy s technikami na vylepšování fyzických a kognitivních vlastností člověka.
Plán změn důchodového systému, jak ho připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, neobsahuje základ - tedy příjmovou stránku. Uvedla to předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nelíbí se ji ani část dílčích změn. Nejdůležitější je podle ní nicméně právě příjmová část systému. Ministryně ji chce podle ní řešit později změnou systému daní.
Návrh na rozdělení nynějšího starobního důchodu na dvě části, tedy minimální solidární penzi placenou z daní a zásluhovou část vycházející z pojistného, dostává konkrétní obrysy. Vládní důchodová komise začala v pátek jednat o nastavení případného minimálního důchodu. Ten by se mohl pohybovat kolem třiceti procent průměrné hrubé mzdy, která v současnosti činí zhruba 34 tisíc korun.
Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí a ovlivňuje ho celý průběh důchodového pojištění. V neposlední řadě také záleží, jak se každoročně domluví na změně výše důchodů vláda. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tlačí na rychlejší růst penzí, ministerstvo financí je střídmější.
Do konce května posílali zaměstnavatelé České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za rok 2017. Jak si ověřit, že zaměstnavatel této povinnosti dostál? Požádejte ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
Nebuďte lhostejní k penězům, které nevidíte, neznamená to totiž, že neexistují. Řeč o zejména těch penězích, které mají zaměstnavatelé odvádět za zaměstnance na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tedy peníze, které někdy v budoucnu budete, zjednodušeně řečeno, ze systému zase čerpat. O tzv. informativní list osobního důchodového pojištění si může říct každý.
Vznik úplně nového státního důchodového úřadu, o nějž se chce v budoucnu pokusit menšinová vláda Andreje Babiše (ANO), nemá výraznější význam. Důležitější je provedení skutečné důchodové reformy, myslí si hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
V Česku by za pár let podle představ menšinového kabinetu mohl po důchodové reformě vzniknout státní důchodový úřad. Po jednání tripartity to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je důchodová reforma "stěžejní projekt" jeho vlády, který by chtěla za případné čtyři roky vládnutí stihnout. Babišův kabinet podporu ve Sněmovně vyjednanou nemá, o důvěře budou zákonodárci hlasovat 10. ledna.
Letos již potřetí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bezplatně zasílá přehledy „důchodového konta“ lidem předdůchodového věku. Automaticky je tento rok obdrží muži narození v roce 1956 a ženy narozené v roce 1959. Dostanou je na adresu trvalého bydliště nebo do své datové schránky.