důchodový výměr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu důchodový výměr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na Českou správu sociálního zabezpečení se v těchto dnech valí masivní vlna tisíců žádostí o dřívější penzi. Zpravidla šedesátníci a lidé mírně přesahující tento věk chtějí dosáhnout na více peněz pomocí stávajících pravidel, která od října přestanou platit. Motivuje je také to, že by šli na odpočinek až pět let před řádným termínem. Novela zákona o důchodovém pojištění tuto lhůtu o dva roky zkracuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že příští rok vzrostou penze mnohem výrazněji než letos. ...
Důchodová reforma budí emoce, s jistými výhradami ji podepsal prezident Pavel. Změn nastane hned několik, a abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás stručný přehled. V něm se dozvíte, jak vysoké budou důchody od ledna roku 2024. Projdou valorizací? Kdy bude možné odejít do řádného a předčasného důchodu a jak se dál vyplatí penzijní připojištění?
Základní výměra starobních, vdovských, vdoveckých, sirotčích a také invalidních a předčasných důchodů stoupne od ledna v průměru o 360 korun. Vláda do konce měsíce schválí příslušné nařízení, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lednová řádná valorizace penzí vyjde státní rozpočet na 12,3 miliardy korun.
Prezident Petr Pavel bude penzijní novelu buď vetovat, nebo ji podepíše až v následujících dnech. Novinářům to po dnešním jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) řekla mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření od 1. září, což při tomto prezidentově postupu nebude možné. Novela by musela vyjít ve sbírce zákonů dnes. Fiala se k dalšímu postupu vyjádří až poté, co Pavel oznámí konečné rozhodnutí, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.
Prezident Petr Pavel zatím nesdělil, kdy a jestli vůbec podepíše vládní penzijní novelu. Kabinet přitom chce, aby většina změn byla účinná už od začátku září, tedy od pátku. Aby se tak stalo, hlava státu by novelu musela podepsat urychleně tak, aby ve sbírce zákonů vyšla do konce srpna.
Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se úpravy předčasných důchodů a valorizací. Ten mění pravidla navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Zákon nyní čeká projednání Senátem, kde by se mohl dostat na řadu již příští týden. Změny by mohly začít platit již od září 2023.
I letos se chystají desítky tisíc lidí odejít z ekonomicky aktivního života na odpočinek. Důvodem je vládní zpřísnění podmínek pro předčasný důchod, které má platit od září. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) obdržela od ledna do konce července téměř 69 tisíc žádostí, na něž se vztahují ještě stávající pravidla. Když bude zájem pokračovat dosavadním tempem, může už tento měsíc padnout loňský rekord. Za celý minulý rok se pro předčasnou penzi rozhodlo více než 80,5 tisíce občanů.
Důchodová reforma, kterou schválila tento týden sněmovna, nebude mít vliv na řádnou valorizaci penzí začátkem roku 2024 a pravděpodobně i několik následujících let. Reforma má za cíl valorizace mírně zpomalit tím, že započte menší část růstu reálných mezd. Ty však nyní klesají, a vliv tak mít vůbec nebudou.
Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má nahradit dočasný přídavek. Změny přinese možná už od září vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy, její vrácení k opětovnému projednání do druhého čtení ani pozměňovací návrhy. Úpravy vesměs měly ponechat všechny, nebo aspoň některé parametry v nynější podobě. ...
Pouze o polovinu oproti letošku vzrostou od ledna průměrné důchody. Předpokládá to ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zatímco letos v lednu dostali penzisté přidáno v průměru o 825 korun, na začátku příštího roku si polepší zhruba o čtyři stovky. Odhadovaná částka je poloviční také ve srovnání s červnovou mimořádnou valorizací, kdy se průměrný starobní důchod zvýšil o 755 korun. Nyní činí 20 216 korun, od ledna má podle odhadu rezortu financí stoupnout na 20 630 korun.