důchody a maláčová 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu důchody a maláčová 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanec ANO a bývalý premiér Andrej Babiš kandiduje na prezidenta. Sázkové kanceláře a průzkumy jej před prvním kolem vedle Danuše Nerudové a Petra Pavla řadily k největším k favoritům pro lednové prezidentské volby. Výsledky prvního kola to potvrdily. Andrej Babiš se v druhém kole prezidentské volby střetne s Petrem Pavlem.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Marek Hilšer kandidaturu oznámil více než tři roky před volbami. Při svém prvním pokusu o Hrad v roce 2018 skončil na pátém místě s 8,83 procenty hlasů. Přesto že minule se sběrem padesáti tisíc podpisů neuspěl, pouští se do občanské kandidatury znovu. Rozsáhlou kampaň dle svých slov neplánuje, publicitu si získal kontroverzním prohlášením v CNN Prima News.
Tvrdý boj domácností seniorů s vysokou inflací bude po Novém roce opět o něco snesitelnější. Od ledna začne platit novela zákona o takzvaném výchovném pro ženy na odpočinku, které pečovaly o potomky. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí začne dávku pobírat 1,4 milionu důchodkyň, případně jejich mužských protějšků, pokud výchova dětí spočívala převážně na nich.
INFO.CZ | Je současná post-pandemická situace podobná období po I. světové válce? Předsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová říká, že v jednotlivých obdobích vidí řadu podobností. „Tehdy měli lidé rovněž odloženou spotřebu, nabídka byla velmi slabá, válečná výroba se musela přeorientovat na mírové hospodářství. A byly i disrupce v dopravě,“ srovnává obě období Zamrazilová v dvojrozhovoru s dalším členem NRR Mojmírem Hamplem. „A svět se tehdy taky vzpamatovával z pandemie,“ doplňuje Hampl.
Rostoucí inflace v novém roce zatíží seniory a další lidi pobírající penze mnohem více než v roce 2021. Částečně jim pomohou platné paragrafy, které na raketové zvyšování cen reagují valorizací dávek. Přidáno dostanou penzisté dokonce dvakrát. Poprvé už od ledna a pak ještě od poloviny roku.
Penzijní reforma, pokus šestnáctý. Sérii marných snah o zásadní reformu financování důchodů předchozích vlád chce utnout chystaná pětikoalice pod vedením šéfa ODS Petra Fialy. Času přitom příliš mnoho nemá. V horizontu zhruba deseti let totiž odvody sociálního pojištění celý penzijní systém neutáhnou a bude potřeba hledat jiné zdroje. Budoucí vláda v koaliční smlouvě v mnohém vychází ze závěrů Komise pro spravedlivé důchody, kterou založila končící vláda. A jako ona, ani budoucí kabinet nepíše, kde na ...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš má několik posledních dnů na to, aby Čechy přesvědčil, že právě on bude lepším premiérem než Andrej Babiš nebo Petr Fiala. V posledních měsících se mu to příliš nedařilo - klesly preference koalice Pirátů a Starostů i samotná Bartošova obliba u voličů. Příčinou je podle šéfa Pirátů také antipirátská kampaň premiéra Babiše. „To, že mě někdo natírá za program, to je v pohodě, ale že vám volají lidé a bojí se, že přijdou o barák, to je strašné,“ říká Bartoš.
Důchodová reforma, kterou si vláda hnutí ANO a ČSSD vytyčila mezi základní priority, zůstane u ledu. Byť ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předložila na vládu paragrafované znění reformy, hnutí ANO její snahy zablokovalo. Šanci tak dostane nová vláda po volbách, většina stran se přitom shoduje se sociálními demokraty na základních principech reformy. Ta ovšem příliš neřeší třetí spořicí pilíř. ČSSD proto navrhuje zřízení státem organizovaného třetího pilíře.
Volební období současné vlády se chýlí ke konci a nyní lze s jistotou říct, že se opět nepodařilo prosadit důchodovou reformu. Byť se strany ve volebních programech předhánějí – a do velké míry shodují – v tom, jak upravit důchodový systém, začíná u dnešních dvacátníků, třicátníků a čtyřicátníků převládat nervozita z toho, jak bude jednou vypadat jejich penze a zdali by se neměli zajistit sami. Už téměř třicet let mají Češi možnost spořit v soukromých penzijních fondech, ty konzervativní jsou však v ...