důchody v roce 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu důchody v roce 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jeho vítězná řeč po květnových prezidentských volbách byla vším možným, jen ne smířlivým gestem vůči opozici. Zkraje sice Recep Tayyip Erdoğan poděkoval všem Turkům, kteří k volbám přišli, tedy i stoupencům opozice. Již v dalších větách ale politické rivaly nařkl ze spolupráce s militantními Kurdy, se kterými se v zemi zachází jako s teroristy. A ujistil obyvatele chudého vnitrozemí, že pouze oni – a ne obyvatelé bohatých přímořských měst – jsou po jeho znovuzvolení nadále jedinými pány Turecké republiky.
Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdřív vyčerpal covid, teď se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… Tak nějak vypadá pásmová nemoc neboli jet lag. Nový přehled ze světa letecké dopravy na E15.
Konzervativní Nová demokracie (ND) sice znovu uspěla v řeckých volbách, nebude jí to však stačit k parlamentní většině. Premiér Kyriakos Mitsotakis nechce hledat koaliční partnery a věří, že levicovou Syrizu porazí za pár týdnů znovu. Pravice se snaží voličům prodat hospodářské úspěchy posledních let, díky kterým se země vzpamatovává z dluhové krize. Řekové se však stále potýkají s nízkou životní úrovní.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Pomalu končí takzvaný třetí Ústavní soud, tedy ten, na jehož personální obsazení měl od roku 2013 vliv prezident Miloš Zeman. Zároveň se ten čtvrtý, budoucí, podařilo před Zemanem a kohortou jeho panošů uchránit, a tak je zde volný prostor pro Petra Pavla, který bude soudce spolu se Senátem vybírat. A zdá se, že tuto svou úlohu vzal velmi vážně. Zatímco rozhodovací činnost prvního Ústavního soudu byla lemována restitucemi a u druhého to byly ekonomické reformy, ten čtvrtý čekají v zásadě dvě oblasti.
Boj o „osm procent“ základní úrokové sazby – tak v posledních měsících vypadá odborná i laická debata o nastavení měnové politiky ČNB. Zatímco někteří ekonomové, měnová sekce ČNB či Mezinárodní měnový fond doporučují zvýšení sazeb, ČNB drží sedmiprocentní linii. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro INFO.CZ argumentuje, že zvýšení by s ohledem na krocení inflace nepřineslo výraznější pozitivní efekt, navíc silný kurz koruny za národní banku „odpracoval nejméně trojí zvýšení sazeb“. „Tím, že ...
Prezidentské volby skončily a do dalších významných voleb – tedy krajských – zbývá více než rok a půl času. Vládě Petra Fialy (ODS) se tak otevírá dlouhé období, po které se nebude muset za každou cenu řídit voličskými náladami. Ekonomové i třeba zvolený prezident Petr Pavel tak nabádají kabinet k prosazení nepopulárních reforem, ať už je to budoucnost důchodů, nebo konsolidace veřejných financí.
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
Měnová krize v květnu 1997 znamenala jeden z největších hospodářských otřesů v historii samostatné České republiky. Měla řadu příčin a byla vyústěním prohlubující se vnitřní a vnější nerovnováhy české ekonomiky. V mnoha okolnostech najdeme paralely se současností. Schodek běžného účtu platební bilance České republiky dosáhl od ledna do listopadu loňského roku 372,3 miliardy korun. V poměru k hrubému domácímu produktu se blíží hranici šesti procent.
Energetickému holdingu Malina se kupí problémy Důchodci si mimořádně polepší až o 1000 korun Rodinné impérium Siko poprvé za třicet let prodělá ChatGPT je fenomén a sílí. Čeští kryptoexperti popsali, co hrozí lidstvu Ostravská Liberty se zotavila z pandemie, Gupta chce zpět darované miliardy Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.