dukovany - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu dukovany, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Třebíčský úřad požádal o prodloužení termínu pro územní rozhodnutí o novém bloku jaderné elektrárny Dukovany o další tři měsíce na začátek června. ČEZ upozorňuje, že jakékoli zpoždění jednotlivých povolovacích kroků může vést ke zpomalení výstavby.
Česká republika chce svou energetiku v příštích letech postavit na kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů. Jádro začíná v důsledku války na Ukrajině ale nabývat na důležitosti takřka v celé Evropě. Odhady hovoří o tom, že pro zachování současné kapacity jaderných zdrojů v Evropské unii v následujících dekádách budou zapotřebí investice dosahující v přepočtu až jedenácti bilionů korun.
Někdejší vůdce polské opozice Jan Rokita před osmnácti lety vysvětloval autorovi tohoto článku, proč má Česko lepší silnice než Polsko. Češi podle něj byli ochotni investovat do veřejné infrastruktury, zatímco v Polsku tradičně zůstávalo více peněz v kapsách jeho obyvatel. Z dnešního pohledu zní tehdejší Rokitova slova jako zcela odtržená od reality. Polsko od té doby masivně budovalo dálnice, zatímco Česko silně zaostalo.
Prezident Miloš Zeman má dar nastolovat témata. Mistrně na sebe strhává pozornost jako influencer, aniž potřebuje sociální sítě nebo chytrý telefon. Jeho osobní značka táhla, dokud si ji pro sebe a své kšefty nezprivatizovali jeho nejbližší. Pak se stala synonymem úpadku nejen Zemanova, ale i politické kultury.
Skupina ČEZ udělala další krok ve výběru lokalit, ve kterých hodlá do budoucna budovat malé modulární reaktory. Vedle sousedství elektrárny Temelín, kde má nový malý reaktor stát už v roce 2032, podnik vybral pro předběžné posouzení areály stávajících tepelných elektráren Dětmarovice a Tušimice.
Český stát i jeho stěžejní energetická společnost ČEZ to myslí s malými modulární reaktory vážně. První takový zdroj zahraniční provenience, a to zaměřený na výrobu elektřiny, by mohl stát v Temelíně už v roce 2032. Další malé reaktory, jež by vyráběly především teplo, by ve spolupráci s tuzemským průmyslem mohlo dodat výzkumné centrum ÚJV ŘEŽ, které je dceřinou společností ČEZ.
Už za devět let by v Temelíně mohl pracovat první tuzemský modulární jaderný reaktor, uvedla ředitelka útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvana Jirotková. Skupina ČEZ počitá s dalšími energetickými zdroji tohoto typu také v elektrárnách Tušimice, Prunéřov, Ledvice, Poříčí, Dětmarovice a Dukovany. Kolik bude stavba reaktoru stát, Jirotková neupřesnila.
Kdo si hraje s elektřinou, může dostat ránu. A kdo sahá na ČEZ, dostane ran, co se do něj vejde. Zvláště když ho chce postátňovat. Minoritáři jsou rozčilení od okamžiku, kdy vláda zastropováním výkupních cen energií a zavedením válečné daně sebrala ze zisku, který už viděli rozdělený v opulentních dividendách, neskutečných sto miliard korun.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 vybudovat nové obnovitelné zdroje s výkonem až šest gigawatů. To je pro představu přibližně trojnásobek výkonu jaderných elektráren Temelín nebo Dukovany. "Detailně jsme prověřili 88 tisíc hektarů půdy a vybrali jsme takové lokality, které mají potenciál v budoucnu umožnit výstavbu projektů zelených elektráren o výkonu 7 až 8 gigawattů," říká Kateřina Skalická, generální ředitelka společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.
Vláda se prostřednictvím ministerstva spravedlnosti znovu uchýlila k zákeřným krokům vůči menšinovým spoluvlastníkům ČEZ. Pokoutně a tak, aby to neprošlo přes řádné připomínkové řízení, vložila do novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, která měla být pouhou transpozicí evropského práva do české legislativy, přílepek – takzvaný lex ČEZ. Jedná se o paragrafy, které míří výhradně na ČEZ a zásadně oslabují možnosti menších vlastníků ČEZ získat oprávněné a férové vypořádání v případě, že ...